Както е известно, комплекс „Приморски" бе затворен за ремонт през 2003 г., тъй като преди това състоянието му бе доста занемарено. С общински пари съоръжението бе „вдигнато на крака". Басейн „Юлиан Русев" бе открит на 13 септември 2007 г., а „Алекси Алексиев„ - на 12 юни следващата година.
„На практика всички искат да плуват в това хубаво съоръжение. Това е естествено, защото варненското плуване беше много години наказано. От 2003 г. на практика нямаше къде да се провеждат тренировките, а и в последните години преди това базата не съответстваше на никакви условия. Дори от 2001 г. имаше тотална забрана от ХЕИ, която бе пренебрегвана, в името на варненското плуване. Така че интересът е нормален, но вече се претоварва басейна. Реално на ден минават вече над 1000 души, при капацитет до 1000. Ние се стремим да отделяме и свободно време за желаещи да плуват граждани. Търсим да намерим най-добрия вариант за графиците. Толкова много клубове в един басейн пораждат винаги недоволство. Аз ги разбирам", заяви Пасев.
По думите му, интересът на варненци децата им да се научат да плуват също е огромен. Така в „Локвата" от 7 до 19 ч. всеки ден, през 45 минути, минават групи от 15 до 18 деца за обучение. Доста от тях впоследствие се гмурват и в големия басейн, тъй като треньорите ги взимат в клубовете, за да доразвият плувните им качества.
Досега за изграждането на двата басейна са дадени около девет милиона лева. Пасев подчерта, че те са от бюджета на община Варна. Само 250 000 лева са от Държавната агенция за младежта и спорта, чийто бивш шеф Васил Иванов-Лучано бе обещал доста повече.
Източник: в. "Позвънете новини"