Бивши и настоящи студенти от МУ "Проф.д-р Параскев Стоянов": | виж още |
|
Повод за иницииране на вече ежегодния семинар стана тежкият терористичен акт на летището в Сарафово, когато възникна въпросът дали здравната ни система е достатъчно добре подготвена за нападения или бедствия. "Тогава, като преки очевидци на трагедията и участници в медицинските действия, ние осъзнахме, че нямаме готовност за реакция в подобни ситуации", заяви Ректорът на МУ-Варна проф. Красимир Иванов на церемонията по откриването.
В тазгодишното издание на семинара се включиха над 250 участници. Сред тях са депутати и представители на Министерски съвет, министерствата на вътрешните работи, правосъдието, транспорта, информационните технологии и съобщенията, на НСО, БЧК, областни администрации, общини, лечебни и висши учебни заведения и други институции, както и студенти, специализанти и преподаватели от Медицински университет - Варна.
Сред гост-лекторите са експерти от Института по контратероризъм в Израел, както и от университетските болници в Йерусалим и Хайфа. Лекции ще четат още Посланикът на Израел в България, специалисти от посолството на САЩ и Университета в Калгари, Канада.
Нашата страна ще се представи с експертизата на проф. д-р Красимир Методиев - Почетен консул на Израел във Варна и референт по биотероризъм.
По време на трите дни на семинара, освен лекции, са включени и практически занятия и тестове за координация и организация на действията на различните институции в отговор на природни бедствия, масови безредици и терористичен акт.
За пръв път Медицински университет - Варна инициира и практически опит за синхронизиране на действията на всички институции при атентат. Именно това е новият елемент на семинара тази година - симулация на практическо учение за действия при ситуации с множество поражения. Практическата демонстрация ще се проведе на територията на университетската болница "Св. Марина" - Варна.
По време на откриването на семинара, Ректорът на МУ-Варна сподели още, че "единните държавни изисквания в образователните програми в България трябва да се променят и във всички висши училища да присъства обучението и подготовката за реакция при терористични атаки."
"От тази есен студентите от Медицински университет - Варна ще учат антитероризъм" - заяви проф. Радослав Радев - декан на Факултета по медицина в МУ-Варна в рамките на провелата се пресконференция по повод събитието. Модулът ще е част от държавния стаж на шестокурсниците по медицина.
"В Израел има добре работещ протокол и тясна координация между институциите за реакция при терористичен акт. Но проблемът е глобален и са нужни интернационални усилия, затова споделяме опита си. Нито една държава не може да се справи сама с международния тероризъм и затова се изисква абсолютна организация и координация на действията между всички институции на всички държави.", коментира посланикът Н.Пр. Ирит Лилиан.
Във форума има представители и на Сърбия, Черно гора, Гърция и Турция, които нямат лектори на семинара, но са заявили желание семинарът да бъде "изнесен" в техните страни. Това сподели почетният консул на Израел във Варна проф. Красимир Методиев, който е и модератор на обучението.
В пресконференцията участваха още г-н Георги Кръстев, съветник на премиера на Република България по въпросите на националната сигурност, който приветства предложението на ректора на МУ-Варна антитероризмът да влезе в програмите на всички висши училища, както и проф. Майкъл Халбертал от Университетската болница "Рамбам" в Хайфа и проф. Ури Бен Яаков от Международния институт по контра-тероризъм в Израел.