Важно е заинтересованите лица да знаят, че не всички дългове отпреди 1 януари 2008 г. са с изтекла погасителна давност. Публичните вземания се погасяват с изтичането на 5 годишен давностен срок. Той се брои от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение. В различни случаи давностният срок може да се спира или да се прекъсва. Давностният срок се спира с налагането на обезпечителни мерки, например, ако е наложен запор на банкова сметка на длъжника. С периода на спиране давността се удължава. Давността се прекъсва с издаване на акт за установяване на публично вземане или с предприемането на действие по принудително събиране на дълга. Такива действия може да са например опис на движимо и недвижимо имущество, продажба чрез търг и др. От прекъсването на давността започва да тече нова давност. Независимо от спирането или прекъсването на давността, обаче, с изтичането на 10 годишен давностен срок, се погасяват всички публични задължения, освен в случаите, когато задължението е отсрочено или разсрочено.
От НАП Варна напомнят още, че на сайта на Агенцията вече има електронна справка, която показва всички задължения и плащания на фирми и физически лица. Достъпът до информацията става с персонален идентификационен код (ПИК), който се издава безплатно в офиса на териториалната дирекция. От началото на 2013 година средно по 1 100 варненци на месец подават искания за издаване на ПИК. Чрез получения код всеки варненец може да провери още на какъв трудов договор е регистриран в НАП, върху каква сума работодателят внася осигурителните му вноски, а така също да прави справка за индивидуалните партиди по ДЗПО - в кой пенсионен фонд е осигурен и каква е натрупаната сума до момента в партидата му.
Повече информация за издаване на ПИК и отписване на задължение може да се получи на информационния телефон на НАП 0700 18 700 на цената на стандартен телефонен разговор.