Над 300 вида са птиците, които се срещат във Варненска област

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
16:06 / 08.09.2010
3354
Над 300 вида са птиците, които се срещат във Варненска област. Това каза в интервю Ивайло Иванов от Българското дружество за защита на птиците в морската столица. Град Варна е разположен на западната граница на най-натоварените миграционни коридори в света - Виа Понтика, открит от Аристотел преди хилядолетия. Варна е емблематична с относително голямата гъстота на една от най-дребните нощни хищни птици или още позната като сови - чухъл /малка ушата сова/. Тя е насекомоядна сова и гнезди основно в парка в Морската градина. Гъстотата на гнездовата популация във Варна е сред най-големите в България. Друг интересен вид, който не се среща в много от останалите градове на страната е сребристата чайка или по позната като гларус. Предвид динамиката на популацията н аптиците в градска среда Ивайло Иванов коментира, че животът на хората влия драстично на живота на птиците. "Човекът може да създава зелени площи и паркове в градска среда, където птиците да живеят и да отглеждат рожбите си и в обратна посока, човек може да унищожава. Превземат се нови територии и се променят местата за гнездене на птиците", добави Иванов. С действията си човек може да лиши цели видове от място за гнездене. Като пример Иванов даде бързолетите, които са необикновени птици със способността си да оцеляват и с продължителността на живота си. Във Варна се среща белия бързолет. Иванов обясни, че това са група птици, които гнездят в цепнатини и процепи на сгради, тъй като са доста шумни и денонощно активни хората запълват тези цепнатини, за да ги изгонят. Поради тази причина в дадени населени места в Западна Европа това е довело до изчезване на бързолетите. Иванов каза още, че във Варна не се наблюдава изчезване на цели видове птици, защото градът е стар и дава на населеното място един микс от нови и стари сгради и има достатъчно място за гнездене, което създава добри условия за опазването на птиците. Характерно за града е и , че могат да се наблюдават малки гнездови миграции.

"При бума на строителство в центъра на Варна гларусите се изместиха в панелните постройки и по старите многоетажни сгради, което промени и навиците им да се хранят с отпадъци и диви гълъби", каза Иванов и добави, че една част от проблема с намаляването на гугутките е редуцирането на дворовете в централната част на града.

Източник: Агенция "Фокус"

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Инфекционист: Вървим към пика на грипа!
Ето какво време ни очаква днес във Варна
Времето през уикенда във Варна
Томислав Дончев: Срамота е голям град с академичен потенциал като...
Коцев за "осакатените" дървета: Градът ни няма да се развива за с...
НИМХ обяви прогнозата до края на месеца и началото на февруари въ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).