© Varna24.bg | | До 50 лв. за наем на декар стигнаха обработваеми земи във Варненско, които държавата отдава под аренда. Цената е била предложена на търг за три парцела в Авренско - с големина 60, 130 и 211 дка. Нива в село Тутракаци, община Провадия, с размери 131 дка пък ще бъде отдадена за 45 лв. за декар. Търгът за авренските ниви е бил спечелен от един и същи кандидат. В четирите парцела ще се садят трайни насаждания - овошки или лозови масиви. Затова и договорите им за аренда били по-специфични и със срок 30 години. Първите четири години арендаторите ще се възползват от гратисен период. От 5-ата до 7-ата година ще заплащат 30 лв. за декар на държавата, а до края на 30-годишната аренда - 50 лв.Тъй като става дума за трайни насаждения, арендите са дългосрочни, гратисният период се предвижда, за да могат дръвчетата или лозята да започнат да дават плод, след като се засадят, обясни шефката на земеделската служба във Варна Зарина Бъчварова. Тя уточни, че когато става дума за отглеждане на полски култури, договорите за аренди са за по-кратко време - 5 години.
33-ма кандидати са се явили на търговете в Областната дирекция „Земеделие" във Варна. Те са наддавали за общо 84 ниви с различни първоначални цени и големина. За 34 от парцелите е имало само по един кандидат. За останалите са постъпили повече от едно предложения. Така чрез наддаването са се вдигнали цените. Двама кандидати не са били допуснати заради нередовни документи, единият от тях е искал да наддава за две ниви.
Най-голям интерес е имало към земи в аксаковското село Любен Каравелово. Люта битка за 18 парцела там е вдигнала цената им до 18 лв. за декар, при първоначални 13 лв. За някои от нивите се явили по трима мераклии. Най-евтино се е отдала земя в Дългополско - за 5 лв. декара.
До края на седмицата приключва 15-дневният срок за обжалване на търговете. „След него започваме да уведомяваме спечелилите и да сключваме договорите с тях", обясни шефката на областната дирекция.
Почти е приключило обработването на земеделските площи с хербициди, съобщи още тя. Подготвя се и земята за засаждане на пролетниците - царевица и слънчоглед. Завършила е и резитбата на овошки и лозови масиви. „Нямаме сигнали за повредени дръвчета, от което съдим, че щетите по овошките от мартенския студ са били минимални", каза още Бъчварова.
Източник: в. "Позвънете новини" |