© Varna24.bg | | Общество на кандидатстващите за работа в една или друга административна структура е на път трайно да се оформи във Варна. Причината - предварително определени победители в задължителните конкурси."Вече се познаваме с колегите, виждаме се на почти всеки такъв", разказа Ирина Иванова от Варна. От лятото на миналата година до сега тя се явявала на осем препитвания, в част от които стига до последното заветно интервю. Навсякъде обаче сценарият е един и същ. В надпреварата винаги участва човек от службата, обявила вакантно място за държавен служител.
"Законът го допуска, няма пречка. Но как пък винаги точно тези кандидати печелят", недоумява Иванова. Един от последните й конкурси бил за позиция в канцеларията на общинския съвет във Варна. "Колегата, който спечели, си слезе от кабинета по сако, беше си на работа в общинския съвет", разказа дама.
И този път като в останалите случаи написала жалба възражение, за да изрази несъгласието си с резултата. Юрист по образование, прекрасно му знае реда. Знае, че се обжалва пред същата администрация, която е провела конкурса и е взела решението. Очаквано й отговорили, че нарушения в проведения няма. "На практика е така, но това, че комисията, която оценява, трябва да препитва колегите от съседния кабинет, създава предпоставки за субективна оценка. В цялата работа излиза, че останалите 20 души сме статисти и сме там само за да бъде формално изпълнено законовото разпореждане", не крие огорчението си Иванова.
След един от конкурсите за юрисконсулт в ОД "Земеделие" написала и отворено писмо до областния координатор на ГЕРБ Павел Димитров. "Това ли са равните възможности за всекиго, това ли е благоденствието, което ГЕРБ ми предлагат", риторично попитала в него. Отговор чака и досега. Искала да се срещне и с кмета Кирил Йорданов заради мястото в общинския съвет, но пък станало ясно, че той няма свободни часове за приемен ден за текущия месец.
Според нея, за да бъде прекратена порочната практика предварително да е ясен победителят, трябва да има законодателна промяна. Веднъж - възможност решенията на комисиите от конкурсите да могат да се обжалват пред съда (сега се жалваш от администрацията в същата администрация), втори път - членовете на комисиите да не бъдат от съответното ведомство, което може да се постигне с работещ Закон за държавната администрация, който веднъж завинаги да сложи точка на политическите уволнения и назначения. В комисиите биха могли да участват представители на Института по публична администрация, смята Иванова.
Сега, преглътнала поредната обида да е статист в нагласен конкурс, се стяга за нови. И се надява, че ще има депутат, който да приеме идеята и да поиска промяна в нормативите. Вече имала среща по темата с лидера на БСП във Варна Борислав Гуцанов, който е член на изпълнителното бюро на партията, и с варненския депутат от ГЕРБ Емил Радев.
Източник: в. Народно дело |