© Bulfoto | | "Искаме от държавата или общината да ни дадат по едно парче земя и по един фургон. Не могат да ни оставят на улицата. 20 години никой не се сети, че живеем незаконно тука, сега ще ни събарят. Къде да отидем. Нека ни дадат фургони, ние сами ще си съборим къщите." Това бяха в общи линии исканията на обитаващите ромското гето в канала на "Максуда". Вчера те решиха да споделят с медиите вижданията си за развитието на проблема им, вместо да изпълнят заканите си за война и самозапалвания. Както се очакваше, за говорител бяха излъчили Ридван Сали - председател на неправителствената организация "Обновление", който на всеки конкретен въпрос отговаряше с едно и също изречение - "Как може повече от 20 години никой да не се сети, че е незаконно, и сега изведнъж да решат да спазват законите?". По обяд, в най-големите жеги, повечето жители на ромското гето се бяха скупчили около Ридван Сали и бурно обясняваха пред камери и диктофони как може според тях да се реши проблемът им. Някои от тях "скромно" заявиха, че им стигал по половин декар земя и един фургон, дадени от държавата, за да се преместят. Ридван Сали дори обясни, че бил набелязал няколко терена, където могат да се раздадат парцели на ромите. По неговите думи, ако държавата или общината им даде земя и фургон, те щели да си плащат наеми, данъци, ток, вода..., дори щели да теглят кредити, за да си построят законно къщи. На въпроса коя банка ще отпусне кредит на безработен човек, който не може да го обезпечи по никакъв начин, без значение дали е ром, или не, Сали не успя да даде отговор и пак подхвана темата - "20 и повече години се строи тука, защо никой не го спря още в началото, а сега се сетиха да спазват законите?".42-годишна жена твърдеше, че не само тя, а и майка й били родени в гетото и къщата им, ако изобщо може да се нарече къща, била там едва ли не от 60 години, което няма как да е вярно. Но ромите си вярват, че като им съборят копторите, държавата е длъжна да ги обезщети. Сред крясъците в тълпата се чуваха най-често думите "жилфонд", "общински жилища", "Ние сме варненци, не искаме по селата" и заплахи с Европа. Но, каквото и да твърдят самите роми и тия, които им мътят главите с теории за правата им, този път администрацията е непреклонна. До две седмици се очаква в гетото в канала да влязат багерите.
"Двуседмичният срок, в който самонастанилите се в дерето имаха право да обжалват заповедите за доброволно събаряне, изтече. Никой не е обжалвал заповедите. Днес (вчера) очакваме да бъде приета наредбата, след това в законния срок, който е около две седмици, ще се пристъпи към действия. Няма да остане незаконна къща в района. А това, което повтарям от самото начало, ще кажа и сега - самонастанилите се нямат право да бъдат обезщетени по никакъв начин. Нито държавата, нито общината имат основание да им дадат жилища, имоти или каквото и да е. Повечето от фамилиите са от съседни села, нека се върнат по родните си места. Ако искат, да излязат на свободен наем, както правят всички." Това обясни за "Черно море" кметът на район "Младост", в който попада по-голямата част от "Максуда", Христо Христов.
Заповедите за доброволно събаряне на 51 постройки в дерето бяха връчени преди повече от две седмици. Става въпрос за копторите в дерето между улиците "Георги Пеячевич" и "Д-р Иван Селемински", както и на самата улица "Георги Пеячевич". В района има и общински къщи, които са били отчуждени, собствениците им са били обезщетени, а ромите са се нанесли там. Те също ще бъдат сринати. Някои от тях вече са заравнени със земята и теренът е разчистен. Предстои събарянето на още 25 сгради, освидетелствани като опасни, за което ще бъдат връчени заповеди за доброволно напускане на имотите. До момента са съборени 8 къщи, в които са живеели повече от 80 души.
Източник: в. "Черно море" |