Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Бизнес
Криминални
Институции
Други
Читателски
Най-тежкият летен сезон! Шестима намериха смъртта си на плажа и в морето на Варна
Автор: Пламена Николова 12:46 / 08.10.2019Коментари (1)3494
© Varna24.bg
Най-тежкият летен сезон откъм травматизъм и инциденти по варненските плажове отчете за Varna24.bg управителят на ДКЦ 1 "Св. Климентина" д-р Иван Иванов.

Екипите на здравното заведение се грижат от години за медицинското обезпечаване на плажовете във Варна и курортите.

Според тъжната статистика за изминалия сезон, шестима човека са намерили смъртта си на плажа. Трима от тях са удавници, а останалите трима са били покосени от инфаркт. Комбинацията от високи температури и бурно море е само една от причините, довели до фаталните последствия. Медиците често били викани по спешност не само за плажуващите, а и за колабирали млади хора, работещи дълги часове в жегата по крайбрежните заведения.   

"От 15 години ДКЦ1 "Св. Климентина" обслужва цялата плажна ивица от "Златни пясъци" до "Аспарухово". И тази година успяхме да създадем екипи, да покрием плажната зона от 15 май до 30 септември. Сезонът беше много труден, защото имаше много инциденти. Въпреки, че туристите бяха малко, инцидентите бяха сериозни. Не искам да коментирам дали недисциплинираните туристи са били пияни или са употребили наркотици. Сред най-тежките инциденти беше този с масово давене на плажа на Кабакум, където спасявахме едновременно трима души. Имаше сериозен инцидент на Южния плаж, друг на Втора буна. Знаете, че буните са неохраняеми зони. Там група младежи скачаха и си нараниха главите и други части на тялото. Имаше проблеми жестоки, но Спешна помощ също бързо реагира и откараха младежите. Всички инциденти се случиха при червен флаг, когато е забранено къпането в морето. Не можем да правим разлика между български и чуждестранни туристи.

На "Златни пясъци" нямаше толкова сериозни инциденти. След Илинден течението знаете става по-силно, тогава имаше проблеми, но не и сериозни случаи.

На "Св Св. Константин и Елена" също нямаше тежко пострадали, с изключение на един случай при който плажуващият 80-годишен старец стана да влиза в морето, падна и почина на плажа. Имахме още два подобни инцидента. Двама младежи на по 25-30 години, единият на плажа на Кабакум, а другия близо до трета буна, получиха сърдечни проблеми с фатален край.

Все още туристите, които отиват на плажа не са подготвени. Табели има на три езика, които указват флаговете. Преди време имахме срещи с туроператори, които да дават препоръки на туристите, които отиват на плажа. И трите инцидента със смъртен изход от удавяне са по време на червен забранителен флаг. Единият случай е на Южният плаж, където успяха да спасят момче, но не и момичето влязло с него в бурното море и то бе извадено на следващия ден чак. Вторият случай с фатален край на втора буна, където спасителите влизаха да вадят деца и мъже, но също завърши за един мъж с фатален край. Третият фатален инцидент е с румънски турист на Кабакум на неохраняема зона.

Имаше случаи, при които плажуващи попадаха в дънни ями при жълт и зелен флаг, но всички завършиха добре. Въпреки апелът ни да не се влиза при червен флаг или с надуваеми предмети при жълт флаг,  хората не спазваха правилата", коментира д-р Иванов. 

Той сподели, че агресия срещу медиците на плажа не е имало това лято, но често спасителите са били обект на такава агресия. Имало дори куриозен случай на "Златни пясъци", при който жена, спасена от удавяне, подала жалба в полицията, че насила е извадена от морето. 

Д-р Иванов препоръча на бременни жени, хора със сърдечни проблеми или малки деца да посещават плажа в определени часове, когато жегата не е толкова убийствена и всички да посещават плажа в охраняемите зони. Според него не е желателно вече да се влиза в морето, защото температурите на въздуха и морската вода са доста ниски. Разходките край морската шир обаче имала доста благоприятно въздействие за емоционалния комфорт на хората.

Какво още каза специалистът вижте във видеото!









Зареждане! Моля, изчакайте ...
Aнонимен
на 08.10.2019 г.
+1
 
 
Докато не позволят на собствениците на водни обекти и на концесионерите да имат правото сами да обучават спасителите си и след това да ги наемат, ще продължаваме да страдаме от липсата на достатъчно квалифицирани кадри... Като добавим и туристи, които не спазват правилата се стига до такива тежки последици.
Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Октомври 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Риск от чума по дребните преживни животни
Отношенията София-Скопие
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Варненци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Статистика: