Намалява рибата, обект на промишлен риболов по българското Черноморие
От 200 вида риби и над 500 вида мекотели и морски растителни видове в Черно море днес промишлен ресурс представляват не повече от две дузини от тях, които дават 98 % от улова, а останалите 2% се падат на по-малко важни видове риба, мекотели и др. Това заяви днес директорът на Института по рибни ресурси във Варна доц. д-р Даниела Клисарова Клисарова по повод осми юни - Световния ден на океана.
Тя посочи, че по един или два промишлени вида от трите основни групи - анадромни, пелагични и дънни риби, поддържат риболова в Черно море. "Разнообразието е намаляло, но масата на улова се е увеличила въпреки почти настъпилия срив през 1990 г., но за сметка на по-малко ценните видове като хамсия и трицона. Общият среден годишен улов на морски живи ресурси през периода 1996 - 2005 г. е около 410 хиляди тона, като варира ежегодно между 330 и 500 хиляди тона, което е с 30 хиляди тона повече в сравнение със средния улов през периода 1989 - 1995 г.", посочи доц. Клисарова. По нейните думи, тревожният процес може да бъде спрян, което ще даде възможност на обитателите да намерят равновесието, но това може да стане само чрез обща политика и конкретни мерки на страните от Черноморския басейн.
"За да се възстанови черноморската екосистема и да се постигане устойчивост на рибните ресурси в Черно море, е необходимо да се усъвършенства политиката на управление на рибните ресурси и нивата на улова да се съобразяват със състоянието на запасите. Това означава, че е нужна по-добра обща политика за предотвратяване на свръхулова на риба. както на национално ниво, съобразено с политиката на Европейския съюз, така и на регионално ниво", подчерта доц. Клисарова.
Източник: Радио "Фокус"