© | | 10 детски градини във Варна - ОДЗ №16 "Българче", ОДЗ №13 "Детска радост", ЦДГ №15 "Гълъбче", ЦДГ №38 "Ян Бибиян", ОДЗ №1 "Маргаритка", ЦДГ №35 "Незабравка", ЦДГ №2 "Пламъче", ОДЗ №5 "Славейче", ЦДГ №13 "Звездичка" и ОДЗ №2 "Д-р Петър Берон", ще повишат своята енергийна ефективност при одобрен проект, внесен преди ден от експерти на община Варна в Министерството на енергетиката. Той е по отворената грантова схема BG04-02-03 "Мерки за повишаване на енергийната ефективност и използване на възобновяемата енергия в общински и държавни сгради и локални отоплителни системи", финансирана по Програма BG04 "Енергийна ефективност и възобновяема енергия" на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.Проектът е на стойност 428 638,11 евро, (838 343,27 лв), а дейностите, които са заложени в проектното предложение, са за въвеждане на системи за автоматично регулиране на топлината и промяна на горивната база, с оглед преминаване от промишлен газьол към природен газ. След предприемане на мерките за енергийна ефективност в десетте детски заведения, се очаква намаление на потреблението на енергия в размер на 270.40 MWH годишно, а спестените емисии на въглероден диоксид в атмосферата са 197,99 t CO2 за година, обясни Ани Николова, директор на дирекция "Европейски и национални оперативни програми".
С втори проект по същата грантова схема, Мярка 2: "Мерки за използване на енергия от възобновяеми източници", Варна кандидатства и за административната сграда на общината. Той е на стойност 470 790,51 евро,(920 786,20) лв.
Дейностите, които са включени в проектното предложение, са - изграждане на инсталация за оползотворяване на аеротермална енергия (VRF система - означава система за централна климатизация с променлив дебит на хладилния агент) за производство на топлинна енергия и енергия за охлаждане, както и изработване на работни проекти за система за енергиен мениджмънт (ЕМС) - система за пълно управление на консумацията на енергия на всички системи в сградата.
В резултат от изпълнението на проектните дейности ще се повиши енергийната ефективност на сградата на общинска администрация, ще бъдат намалени разходите за електроенергия, което ще доведе до освобождаване на ресурси, които да бъдат пренасочени за други дейности. Предлаганите в този проект мерки за повишаване на енергийната ефективност ще доведат до намаляване на емисиите с 1 069,975 tCO2 на година.
Реализираните енергоефективни мерки, включени в двете проектни предложения на община Варна, ще бъдат използват като модел за прилагане и в други общински сгради. |