В началото на заседанието съветникът Костадин Костадинов ("ВарнаУтре") заяви, че спешното свикване на местния парламент е полукриминално, предаде Дарик.
"Кое налагаше цялата спешност за насрочване на сесията и ако е било толкова спешно - кой носи отговорност, че от 365 дни в годината трябва да направим заседанието на 359-я ден. Създава се усещане за някакво покривало - в последния момент никой няма да обърне внимание какво правим. Как на 19 декември никой не каза - колеги, можем нещо да забравим, нещо да пропуснем. Такива неща са абсурдни да се случват в община като Варна", заяви Костадинов.
Боева обясни, че не е обърнала внимание на съществуващата преписка и това е причината тя да не бъде предложена са гласуване на редовната сесия. Самото предложение е изпратено от кметската администрация до Общинския съвет на 8 декември, а ден по-късно е резолирано от председателят на правната комисия. Аврам Тодоров обяви, че групата на БСП не прощава грешката на Боева и тя трябва да понесе своята отговорност.
Да не правим драми преди Коледа, няма нищо шпионско в извънредната сесия, заяви от трибуната Янко Станев (СДС-ДА).
Председателят на Общинският съвет Иван Луков (ГЕРБ) влезе в полемика с журналистката и бивш общински съветник Веселина Савова, според която свикването на извънредната сесия с предложения дневен ред не било случайно.
"Не казвайте, че един председател на комисия е виновен, защото е проспал преписката. Това, което ще гласувате е последна и предпоследна крачка от огромна схема за източване на пари", заяви Савова. Луков й отговори, че нейните обидни думи вероятно се отнасят за друг общински съвет, в който тя е била председател на комисия.
В крайна сметка самото гласуване премина без дебати и двете точки бяха приети само с един глас "против" на Аврам Тодоров. Той обясни, че тактически е дал отрицателен вот.
Създаването на новото сдружение е изискване на оперативна програма "Околна среда", по която се финансира изграждането на регионално депо за боклук в село Въглен. Дружеството ще бъде управлявано от общо събрание, в което ще влизат кметовете на общините Варна, Аксаково и Белослав. Те ще определят инвестиционната политика и цените за съхранение на отпадъците, както и ще контролират дейността на избрания оператор.
Извънредната и последна за годината сесия на Общинския съвет продължи по-малко от час, като по искане на групата на БСП дори беше дадена 10-минутна почивка.