Наркодрегерите не са 100% надеждни, според специалист от Военноморска

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
16:41 / 27.07.2010
1208
Преди няколко месеца беше съобщено, че МВР разполага вече бързи тестове за наркотици, които позволяват на пътните полицаи да спират шофьори и при съмнение да ги изследват на място. Завеждащият лабораторията по химико-токсикологични изследвания във Военноморска болница доц. Юличка Събева заяви, че тези тестове не са 100% надеждно доказателство, че човекът дал положителен резултат действително е употребил в момента наркотик. Тя посочи, че към момента според наредба 30 са определени четири национални лаборатории, сред които е и тази на Военноморска болница, но тя не е все още напълно оборудвана. Специалистът коментира, че пробите от дрегерите трябва да бъдат потвърждавани от някоя от тези четири лаборатории посредством газов хроматограф с масспектрометричен детектор, а това до този момент не се е случвало в нито една лаборатория.

"Аз искам да попитам, как се потвърждават тези резултати предвид, че при нас не са идвали за потвърждение, нито пък хора са ни водили", каза още доц. Събева. Тя допълни, че освен това в наредбата се забелязват някои двусмислия и посочи, че ако например човек е пушил марихуана и му бъде направен тест след примерно два дни то резултата ще бъде положителен, но това не означава, че два дни след употребата на марихуана човекът не е в състояние на да управлява автомобила си.

Доцент Събева добави, че наредбата не е добре обмислена и не точно написана. Тя допълни, че след като бъде установен положителен резултат той трябва да бъде потвърден от някоя от четирите лаборатории, но това няма как да стане защото във Военноморска болница апаратурата не работи, а проблеми с техниката имат и останалите четири лаборатории в страната. Освен това един диабетик може да остане без книжка заради ацетона в кръвта, без да е пил.

"По същата логика вие може да не сте се черпили, но при взимането на кръвта да почистят мястото на убождането със спирт, което ще даде отражение на нивото на алкохола", каза още Събева. В същото време ако пък се изпълни изискването на наредбата кръвта да се съхранява в стъклено шишенце, и медицинското лице не го напълни плътно догоре е възможно да се допусне кислород, а това от своя страна ще даде вторични продукти отново алкохол.

Източник: Агенция "Фокус"


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Теменужка Петкова проведе среща с Валдис Домрбовскис, обсъдиха чл...
Колко време губят варненци в задръствания годишно?
За пореден път: Мъж нападна екип на "Спешна помощ", този път в Иг...
Полицията във Варна спипа двама апаши – единият крал кабели, а др...
Празник е! Не желайте зло и не носете черно в този ден
Варна ще бъде един от най-топлите градове в България днес


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).