© Impact Press Group | | Нашествие от комари атакува Варна, алармираха граждани. Гадинките не ни дават мира нощем, оплакаха се те.Обсадата от комари се дължи главно на меката зима, която не успя да ограничи популацията им, и те сега са в стихията си още преди размножителния период, обясни Антония Тончева, управител на общинското ДДД дружество.
Втората основна причина е свързана с избуялите напоследък треви в околоблоковите пространства, градинките и парковете. Комарите подобно на кърлежите намират в тях идеалното убежище, добави Тончева.
Тя увери, че дезинсекцията (опушване с аерозоли на рисковите терени) ще стартира на 13 май. Обработките ще се проведат в общественозначими площи като Морската градина, парковете в "Аспарухово", "Вл. Варненчик" и др., като задължително ще бъдат обхванати и деретата, които са най-големите развъдници на комари.
Общинското ДДД дружество успя да назначи още един дезинфектор. Разполага и с 2 автомобила и може да се справи с проблема, каза още Тончева, която е биолог по професия.
У нас има 39 вида кръвосмучещи комари, а през 2011 г. бе доказано наличието на още един - азиатския тигров комар. От тях във Варненска област са установени 22 вида - 3 маларийни и 19 немаларийни, съобщиха от Регионалната здравна инспекция. Регистрирани са 157 основни комарни биотопа (развъдници) с повече или по-малко разливи около тях и множество прилежащи малки водни басейни.
Рискови по отношение на инфекциите, пренасяни от тях, са курортните комплекси Златни пясъци, Св. Св. Константин и Елена, Камчия и Шкорпиловци, местностите Черноморец и Фичоза, Морската градина, Аспаруховският парк, деретата във Варна, блатата около Казашко, Езерово, Страшимирово, Разделна, Белослав и фериботния комплекс, лонгозните гори по поречието на река Камчия в близост до селата Старо и Ново Оряхово, Пчелник, Венелин, Горен Чифлик, Гроздево и Цонево, около язовирите - Николаевка, Аспарухово и други. Особено важно е в тях борбата с комарите да се води в подходящото време и с оптимален подбор на ларвицидни и имагоцидни методи и биоциди, напомниха от РЗИ - Варна. Около 15% от хапещите гадинки са маларийни, като този процент варира през годините в зависимост от климатичните годишни условия - температурни отклонения, влажност, количество на падналите валежи, засушаване и др. Те подлежат на ежегоден контрол за риска от развитие на популации във висока сезонна численост. Маларийните комари предпочитат топли и чисти води, с малко движение и в близост до населените места. През последните няколко години популационната им плътност е умерено висока.
В Европа комарът е пренесен чрез транспортни средства - кораби, самолети и др. Приспособен е за живот в крайбрежни и крайречни зони, около плавателни канали, рибарски пристанища и други райони за риболов, депа за складирани гуми, влажни битови биотопи, някои от които силно замърсени с отпадъци, в това число и животински.
Борбата с комарите е задължение на общините. Тези насекоми са особено чувствителни спрямо температурните колебания. Развитието им започва при средномесечни температури около 20 градуса.
Източник: в. "Черно море" |