Не достигат коремни хирурзи в МБАЛ "Св. Анна", а стресът и натоварването са сред основните причини за дефицита, сподели за
Varna24.bg д-р Красимир Петров, изпълнителен директор на болницата.
"От времето, в което сме поели болницата до настоящия момент фонда за възнаграждения се е вдигнал с около 220 000 лв. Това се дължи на увеличаване парите за минималната работна заплата и особено на увеличаване на възнагражденията на сестрите. Сега в последните месеци започнахме да увеличаваме и на лекарите. При нас сме решили въпроса, като сестрите са на категории и вземат между 750 и 780 основна заплата и още сигурно възнаграждение между 200 и 300 лева според натовареността на отделението, там където имаме голям дефицит.
Дефицит на сестри има във всички направления и във всички болници. В началото бяха най-дефицитни реаниматорите и сестрите в реанимация, тежък труд, ниско заплатен. Сега напоследък се оформи друга тенденция, според която като дефицитни се оформят коремните хирурзи, тези, които са на първия фронт.
Школата е много добра, нашите хирурзи са търсени навсякъде. Вече само ентусиазма не стига, това е изключително тежък труд и колегите дори не се интересуват вече от пари, колкото да работят нормално.
В тези специалности на спешната хирургия в останалите страни работят млади хора, а тук възрастта е над 50 години. Стресът е огромен, а хирурзите ни искат нормални условия на работа. След няколко години работа е трудно да ги задържим, въпреки, че в последните два месеца заплатите са вдигнати двойно. За четири месеца напуснаха четирима и от 30 човека, които са необходими имаме 23.
МБАЛ "Св. Анна" поема цялата хирургична спешност на Варна и областта, между 5 и 10
човека се приемат на нощно дежурство и средно между две и три са тежките операции. Представете си сметка за каква амортизация става въпрос и как този човек ще бъде мотивиран и задържан да работи.
При сестрите е същата работа. Те имат 35 болни, спешни болни, не с хронични заболявания, а прясно оперирани. За жалост постоянно са подложени на оплаквания, някои от които са основателни, други не. Всичко това води до амортизация. Годишно през спешния център на болницата минават между 90 000 и 100 000 пациенти, а се приемат около 35 000 пациенти. В останалите отделения имаме добър състав, нямаме необходимост от лекари.
А иначе липсата в здравеопазването продължава. От едната страна е липсата на достатъчно средства и липса на достатъчно професионализъм, а от другата страна е липса на достатъчно разбиране и достатъчна благодарност", коментира д-р Петров.