© Varna24.bg | | Община Варна да приключи в добро финансово състояние без неразплатени разходи. На това се надяват финансистите в администрацията, съобщи шефът им Стефка Господинова. Пред комисията по финанси на местния парламент тя представи отчета за изпълнението на бюджета на общината към 30 септември.Над 157 млн. лева приходи е събрала Община Варна през първите девет месеца на годината. Изпълнени са 73% от годишния план в размер на 215 млн. лева. Постъпленията от имуществени и други данъци са близо 35 млн. лева от планираните 55,5 млн. лева, т.е. с 1,1 млн. лева или с 3% по-малко в сравнение с предходната година.
Най-висока събираемост има при данъка върху недвижимите имоти. При планирани 21 млн. лева изпълнението е 74% или с 5 на сто повече в сравнение с деветмесечието на миналата година. При данъка върху прввозните средства са събрани 66% от планираните за годината приходи. Спрямо същия период на предходната година постъпленията са с 8% по-малко.
При неданъчните приходи, които включват продажба на стоки и услуги, наеми, дивиденти, общински такси, приходи от продажби на имущество, изпълнението на плана е 75%. Основен дял в отчетените неданъчни приходи заемат общинските такси, които са вкарали в хазната близо 27 млн. лева. Спрямо отчета за деветмесечието на 2009 г. постъпленията от туристическа такса са нараснали с 10%, от таксата "детски градини" - с 3% и от такса "детски ясли" - с 4%. В бюджета са влезли по-малко пари от такса "администратривни услуги" с 12% и "технически услуги" - с 28%.
Драстичен спад бележат постъпленията от продажбата на общинска собственост, сочат разчетите на общинската администрация. При план от 2,4 млн. лева са постъпили 973 хил. или 41%, което е незадоволително. Събраните средства са с 50% по-малко спрямо миналата година.
По отношение на разходите през отчетния период общината е похарчила 134 млн. лева или 62% от плана. Приоритетни направления продължават да бъдат здравеопазването и образованието. При тях, както и в областта на почивното дело и културата, има увеличение на харчовете. Парите за здраве, образование и култура са се увеличили съответно с 13%, 10% и 9%. С 15 на сто пък са се свили разходите за администрацията, а с 9 на сто - за социално подпомагане.
В бюджета за 2010 г. е заложена капиталова програма в размер на 41 млн. лева. За деветмесечието са изразходвани 17 млн. лева, като основните разходи предстоят да се извършат през четвъртото тримесечие.
Шефът на финансовата дирекция е оптимист по отношение на изпълнението на бюджета. "Не искам да говоря за дупки освен за дупките по улиците, за които правим всичко възможно да намерим допълнителен ресурс за тяхното запълване преди зимата", посочи Стефка Господинова.
Източник: Дарик |