На следващия въпрос има ли Варна общинска програма за овладяване на кучешката популация и какви са резултатите от нея до момента зам.-кметът отговори "Работим по въпроса, имаме кучкарник. Резултатите са добри!".
Днес Петров вече не е зам.-кмет, но това сякаш е единствената промяна в ситуацията от педи година. От общинската администрация във Варна продължават да не могат да дадат точни данни за за броя на уличните кучета в града, а пресцентърът й препраща към управителят на общинския кучкарник Иван Радев, а той обратно към пресцентъра и така кръгът на пълната безотговорност се затваря.
Без отговор в момента са въпросите какъв е бюджетът за работата с кучетата, с който Варна разполага в последните 3 години, каква е годишната статистика за уловените и кастрираните животни , колко от тях са приспани и по какви причини.
Няколко неправителствени организации вече поискаха разрешение да работят доброволно в приемника за бездомни кучета в с. Каменар. От там обаче отказват, както пари, така и храна или медикаменти за животните. Отговорът, който дава директорът на дирекция "Обществен ред и сигурност" в общината според природозащитниците е, че "се съмнява в чистотата на намеренията им".
В приемника е забранено и внасянето на храна. Обяснението за това са опасенията, че така сред животните може да бъде вкарана зараза. Активистите обаче подозират, че системното недохранване на животните вероятно е начин за умъртвяването им в приемника.
В доклади на Националната фондация за защита на животните отдавна се твърди, че кучкарникът във Варна е пренаселен с маркирани животни, включително майки с малки кученца. В тях пише също, че трупове на животни, умрели от глад, са били открити изхвърлени край селата Куманово и Осеново.
По данни на организацията "Германо-българска помощ за животните" повече от половината бездомни кучета, настанени в приюта на сдружението в Добрич, са прибрани от улиците на Варна. Според тях в общинския приют за бездомни кучета в Каменар няма места за повече от 40 животни, а настанените там са няколко пъти повече. При това поставени в абсолютно недопустими условия на живот. Активисти на "Германо-българска помощ за животните" твърдят дори, че много от кучетата, прибирани от варненските улици изобщо не стигали до кучкарника. Варненската общинска администрация, която е отговорна за спазването на ЗЗЖ отказва както да потвърди, така и да отрече тези твърдения.
Източник: в. "Дневник"