- Да обясним какво се случва оттук нататък. Местният парламент във Варна трябва да избере изпълняващ длъжността кмет до нови избори. Има ли срокове, какви са вашите стъпки оттук насетне?
- Процедурата ясно е разписана в закона. След като кметът Кирил Йорданов подаде своята оставка, тя вече по деловодната система пристигна при нас в общинския съвет. Аз съм изготвил писмо, с което я изплащам на общинската избирателна комисия за становище. В 7-дневен срок след като общинската избирателна комисия получи оставката на кмета, трябва да проведе заседание и да излезе със свое решение, за което да ме уведоми. След като получим решението на общинската избирателна комисия, ние трябва да свикаме сесия, на която да изберем временно изпълняващ длъжността кмет на Община Варна. Изборът тук трябва да стане измежду един от неговите заместници.
- Възможен ли ще бъде консенсусът, който е твърде необходим в така напрегнатата обстановка във Варна, за да се спрете на една фигура всички политически сили и изобщо формации, представени в Oбщинския съвет?
- Основната функция, която общинският съвет и аз като негов председател трябва да изпълним в момента, е да осигурим спокойствието в града с оглед напрегнатата ситуация. Оставката вече е факт, предстои да проведа консултации с представителите на всички представени в местния парламент политически сили, за да можем да се обединим около онази кандидатура на този заместник-кмет, който е най-приемлив за обществото като личност и като функционални задължения, които е изпълнявал до момента.
- Според вас настъпва ли криза и безвластие в града в този момент, на фона на подадената оставка или напротив - тъкмо тази оставка е светлина в тунела и шанс за промяна на управата на града, местната власт и нейното лице?
- Според мен не можем да говорим за безвластие предвид факта, че недоволните и протестиращи граждани във Варна показват един висок стил, който беше посочен и в цялата страна. Те са изключително възпитани, внимателни, исканията им са основателни, така че за безвластие за мен не може да става въпрос. Нямаме сблъсъци, които да пораждат и да ескалират допълнително недоволство. Общинската администрация е налице, тя функционира, така че за нямам опасение от някакво развитие в тази посока.
- Много варненци излязоха с призив през тези протестни дни за смяна и на общинския съвет. Вашата оценка каква е? Имате ли вие, общинарите, нужния кредит на доверие, за да продължите да работите, защото пък и законът не позволява практически директно оттегляне на целия местен парламент в подобна ситуация.
- Безспорно се чуха такива призиви. От разговорите, които проведох с представителите на различните политически сили, те споделят изчерпания кредит на доверие и казват, че са в готовност, ако законът и общинската избирателна комисия посочат някакъв механизъм, по който това да може да стане, те носят оставките си в джоба. Дори вчера на пресконференцията това беше посочено и от двама от зам.-председателите на общинския съвет. Съвсем друг е въпросът дали емоциите ще надделеят над разума. Аз винаги съм подчертавал, че общинският съвет няма нито едно противозаконно решение, което да е приел този общински съвет в този мандат, няма нито едно решение, което да не е в интерес на града. Ако прогледнете дори само броя на гласуваните решения за съответните европроекти, по които ще постъпят средства в нашия град, които са жизнено необходими за икономиката на града и варненци, мисля, че всичко това показва, че може би в момента емоциите са в повече от разума. Разбира се, ние усещаме своята отговорност, отчитаме настроението на гражданите и ако това е необходимо, целият общински съвет е готов да прибегне до тази мярка, ако бъде посочена законова форма, по която това да стане.
- Да поясним, че законът в настоящия му вид повелява, ако всеки от вас в лично качество подаде оставка, да влязат следващите от листата, а не автоматично да се разпусне колективният орган, местният парламент.
Общинският съвет е първата линия на контакт на гражданите с местната власт. През целия този период, в който вървят протестите, ние имахме поредица от запитвания към общинския съвет, дадохме отговор на абсолютно всички от тях. Нека да припомня, че първото беше отправено директно на сесия и касаеше възнагражденията на общинските съветници. Аз смятам, че непознаването на ангажиментите и задълженията на общинския съвет води до една обща настройка срещу всички власти. При нас комисиите са открити, сесийните заседания са открити, гражданите присъстват, казват своите мнения при вземането и оформянето на решенията и аз съм изключително благодарен, че в този мандат имаме изключително интелигентни и възпитани общински съветници, които с голяма отговорност изпълняват своите решения и по този начин и всичко това, което става, показва, че ние съумяхме да събудим гражданското общество и да го привлечем реално в управлението на града и мисля, че в работата на общинския съвет това се вижда. Налице са много решения, които са обсъждани и когато е имало обществена нетърпимост към тях, общинският съвет винаги се е съобразявал с мнението на гражданите.
- От това което казвате разбирам, че засега нагласите в общинския съвет и във ваше лице като негов председател е, че смятате, че по-скоро имате нужния кредит на доверие, за да довършите нещата докрай и не смятате за разумно да се насрочват нови избори и за общински съветници?
Не съм казал това. Кредитът на доверие ще го дадат нашите избиратели. Ако те искат и оставката на общинския съвет, политическите сили декларират своята готовност да пристъпят към такъв ход. Друг е въпросът, че законът не е предвидил друга възможност, освен тази чрез подаване на оставка на даден общински съветник или чрез непровеждане на заседанията през следващите три месеца. Така че кредитът на доверие предстои да ни го дадат нашите избиратели или ще поискат и нашите оставки. Това, на което са готови политическите сили, е да ги подадат. А що се отнася до отговорността, наистина тя е изключително висока, тъй като сме във финалния етап, на който предстои реализацията на мащабни за града проекти. Аз мога да спомена само три от тях: пречиствателна станция Златни пясъци, пречиствателна станция Варна и проекта за интегриран градски транспорт. Ако няма кой да придвижва решенията, необходими за реализацията на тези проекти, ние трябва ясно и отговорно да заявим, че ще лишим варненци от средствата по тези европроекти. И не само това, може би ще се наложи и издължаване на съответните неустойки по тези договори. Така че ние сме налице. Очакваме подкрепа. Ако не я получим, готови сме да се оттеглим.
- Подкрепата на варнеци ще бъде решаваща за вас. Да ви попитам кои са онези страшни истини за града, които обеща да каже, но не чухме днес от Кирил Йорданов при неговото оттегляне, но той пък каза, че рано или късно те ще се стоварят върху местната управа?
Това което и вчера заявих на пресконференцията е, че общинският съвет в мандат 2011-2015 година няма решения, от които да се страхува, а още по-малко да се срамува. Всичко е открито, всичко е взето прозрачно и аз съм убеден, че е било в интерес на града. Какво е имал господин кметът предвид, аз не мога да знам. И при всички положения приветствам, ако той има някаква информация, да я изнесе пред варненската общественост.
- За да разберат и хората, да се задвижат и институциите. Кога се събирате на заседание и някакви промени в самия общински съвет вие планирате ли, бихте ли предложил?
Общинският съвет показа изключително висок коефициент на полезно действие през 2012 година. Миналата сесия на 20 февруари аз направих отчет за дейността. Всички показатели и задачи, които ние си бяхме поставили, ги реализираме с бързи темпове. Искам да дам само един пример за нещо, което варненци отстояваха и искаха да свършим през този мандат, а именно решаването на проблема с недостига на места в детските градини. Хронологията е следната: през 2010-а ние открихме 180 нови места, през 2011-а бяха 200, а през 2012-а успяхме да реализираме 450 нови места. И в тази година ние имаме амбицията да продължим в тази посока. Гласувахме бюджета, подкрепихме всички тези жизненоважни за града проекти. Така че смятам, че нямаме нещо, от което да се страхуваме или нещо, което да налага смени в комисиите, за които вие питате.
Още по темата (56): | |