- И кои са те?
- Целта ни е да постигнем още по-добра комуникация между Регионалния инспекторат по образованието, общините и училищата при осъществяването на държавната политика във всяко учебно заведение, във всяка община. Това ще повиши съответствието на държавния план-прием в професионалните гимназии и икономиката, пазара на труда в общините. Продължава задълбочаването на взаимодействието на училищата и родителските общности. В тези насоки в областта има сериозни постижения, но винаги може и повече, нали? Важна задача е и усъвършенстването на модела за квалификация и създаването на условия за осъществяването на втория стълб - част от програмата на МОМН за кариерно развитие на преподавателите.
- Съзирате ли тревоги сред учителите от преобразуването и закриването на училища?
- Не бих казала. Преобразуват се 2 училища в едно - основните "Н. Й. Вапцаров" и "Софроний Врачански" във Варна и двете професионални гимназии в Провадия. Все още тече процедурата за преобразуването им. Но подчертавам - това в никакъв случай няма да се отрази на учебния процес. Всички ученици ще учат в съответното, вече преобразувано училище. Закрихме основното училище в село Аспарухово, община Дългопол, и началното училище в село Попович, Бяла. Всички ученици ще учат съответно в Дългопол и в Бяла.
- Съкращават ли се учители?
- Не. И това е постигнато благодарение на много добрата комуникация между директорите на закритите и приемащите училища, Регионалния инспекторат по образованието, съответните общински ръководства и синдикатите. Всички учители от закритите училища от 1 септември работят в приемащите в споменатите общини.
- А има ли свободни места? Какви преподаватели се търсят?
- Над 150 свободни места за учители са обявени досега. Повечето са за начални учители, преподаватели по английски език. Има необходимост от начални учители, защото се откриват полуинтернатни групи. Но всичко предстои да се уточни.
- Неосъщественият прием след седми клас води ли до трусове в някои гимназии?
- В 4 паралелки тази година не бяха приети кандидат-гимназисти. Те са в СОУ "Елин Пелин", в Професионалната гимназия по моден дизайн, в ПГСАГ "Васил Левски" и в ПГХХВТ "Дмитрий Менделеев". Но това няма да доведе до сериозни съкращения на преподаватели в тези учебни заведения. А новите паралелки, предложени в държавния план-прием, се попълниха.
- Има такива и за деца с увреждания...
- Деца, които завършиха осми клас в Помощното училище, продължават обучението си в ПГ "Николай Хайтов", където открихме паралелка за озеленители и в училището в Кривня.
- Във Варненска област досега успешно се решават проблемите със слетите и маломерните паралелки, но те все още съществуват, нали?
- В малките населени места има единични подобни паралелки. Факт са маломерните и слетите паралелки, въпреки че намаляват. Но до 14 септември търсим оптимален вариант за повишаване на качеството на обучение заедно с общинските администрации в местата, където има такива паралелки. Всеки казус е отделен и търсим конкретно решение, разбира се, в полза на децата. Но конкретните данни ще бъдат ясни след приемането на списък Образец 1. Като цяло училищата в областта са готови да посрещнат децата. Искам да пожелая здраве и успешна работа на учениците, колегите и родителите през новата учебна година.
Източник: chernomore.bg