Бивши и настоящи студенти от МУ "Проф.д-р Параскев Стоянов": | виж още | |
У нас над 1000 жени заболяват годишно от рак на маточната шийка, а около 400 умират от болестта. Това стана ясно на днешната среща на кмета Кирил Йорданов с нобеловия лауреат по медицина за 2008 г. проф. Харалд Цурхаузен. 21 процента от всички видове ракови заболявания се причиняват от вируси, заяви професорът, който изнесе и публична лекция днес в Медицинския университет във Варна. Той информира, че в Германия 6000 жени годишно заболяват от рак на шийката на матката, от тях 1700 умират. Професорът посочи, че при 75 процента от случаите ракът на шийката на матката се причинява от т.нар. "човешки папилома вирус", срещу когото той, заедно със своя екип е разработил ваксина през 2006 г.Община Варна е първата в България, която е въвела програма за превенция срещу рак в страната. До момента България е била единствената европейска държава, която не извършва превенция срещу раковите заболявания, стана ясно още днес.
Около 1000 варненски момичета от 9-ти, 10-ти и 11-ти ще бъдат трикратно ваксинирани срещу папилома вирус, предизвикващ рак на шийката на матката. Това ще стане след заявено желание и съгласие на родителите им, заяви градоначалникът. Общинската програма "Специфична профилактика на заболеваемостта от рак на шийката на матката", осигурява ваксините за 2010 г. - 2011 г. на стойност 500 000 лв.
Ракът на маточната шийка е второто по честота раково заболяване при жените между 20 г. и 45 г. в цял свят, след рака на гърдата. 60 000 000 лева е сумата, която е необходима за ваксинирането на всички момичета в България, съобщи кметът на Варна. Данните от Българския национален раков регистър сочат постоянно увеличение на заболелите всяка година. При близо 50% от случаите у нас заболяването се открива твърде късно, за да бъде излекувано.
Ето защо превантивните мерки като имунизация и ежегодна цитонамазка са изключително важни за борбата с рака, посъветваха медиците. Проф. Цурхаузен е откривател на три типа папиломни вируси, причиняващи рак на шийката на матката. Разработена е ваксина срещу папилома вируса, който е един от най-честите причинители на заболяването. Те се предават при сексуален контакт, затова е много важно ранното ваксиниране, посъветва нобеловият лауреат. По думите му, ваксината е много ефективна при незаразени жени и има минимални странични ефекти.
Досега са известни 160 вида папилома вируси, които могат да инфектират цялото тяло. В Австралия, например, 90% от стойността на ваксината се покрива от държавата, като от скоро ваксинират и момчетата, които не страдат от вируса, но го пренасят. В Англия държавата поема 80-90% от стойността на ваксината.
Днес стана ясно, че съвсем скоро предстои да бъде изолиран т.нар."ТТ" вирус, който предизвиква рака на дебелото черво.
Източник: "Позвънете: ВестникЪт" |