ГЕРБ влезе в кампания по издигане на кандидати за кмет и общински съветници с публична декларация, че от тяхната процедура по-демократична, честна и открита няма.
И... бум. Още след първото събрание - в район "Приморски" пламна искра извън стерилната вътрешно-партийна среда: В структурата били приемани на юруш членове преди старта на голямото номиниране. За да гласуват правилно. В резултат на това събранието се проточи до малките часове на нощта. Областният лидер на ГЕРБ Павел Димитров надви конкуренцията в лицето на Данчо Симеонов и мажоритарния депутат Красимир Петров с броени гласове. Голяма част от актива напусна залата в пълен шах, тъй като не познаваше новоизлъчените лица за общински съветници. А действащият депутат от ГЕРБ и зам.-кмет на Кирил Йорданов в отпуск - Свилен Крайчев остана в размисъл сам със себе си защо колегите му не приемат идеята му активът да издигне само един кандидат - местния лидер на партията, за да си даде шанс да вземе кметския мандат във Варна.
Според източници Крайчев публично, пред партийните си съратници, е признал безсилието на ГЕРБ да пребори Кирил Йорданов в директен сблъсък и затова призовал всички да се обединят около един кандидат - Павел Димитров, за да дадат на партията шанс за успех, като се яви силна и единна в битката.
Доколко Крайчев е спечели поддръжници с идеята си лъсна още в следващите заседания за номинации. Измежду които освен обичайните заподозрени участници във вътрешно-партийната надпревара на ГЕРБ - Варна - Павел Димитров и Красимир Петров, изплува и името на шефа на пристанището кап. Данаил Папазов.
Ще издигнат Папазов за кмет. Борисов лично ще го посочи!
Тази информация си проправи път и постигна статут на тротоарна новина още във втората седмица на май.
Морският ГЕРБ дипломатично запази мълчание. Не отрече номинирането на Папазов в различни точки на Варна. Но и пропусна да уточни, че шефът на структурата, чието концесиониране предстои, е бил посочен за кандидат за кмет на Варна лично от основния претендент - Павел Димитров. Според наши източници Димитров е спасил Папазов от изключване от низовата му партийна организация заради неплатен членски внос и му е осигурил легитимно членство в "Одесос". След което лично го е номинирал, а Папазов е "изкарал" солида подкрепа. Дали тази номинация е за изстрелване към върха или ще се окаже залагане на Папазов на дузпата, предстои да видим. Защото ГЕРБ не е първата политическа сила, която го припознава за свой в предстояща кандидат-кметска битка (в годините Папазов бе харесван от НДСВ и от БСП за същата цел). А и винаги, когато те номинира лидерът, който публично не крие желание и готовност да играе в кметската битка, не е ясно дали номинацията не е предпоследният ход. Преди елиминацията. Още повече, когато в началото на управленския мандат на ГЕРБ Папазов си беше написал оставката под натиска не на някой друг, а на местната организация на ГЕРБ, и се наложи вече бившият транспортен министър да го уговаря да остане на директорския стол.
Върху същото има да разсъждава и посоченият без време за фаворит в кметската надпревара за Варна мениджър на гранд хотел Варна Иван Портних. Който също е номиниран за редовния мач. И чака санкция на първия в ГЕРБ. Зад завесата на съмнението, че Павел Димитров няма да получи подкрепа от своите, но ще опита да повлече след себе си в авансова елиминация поне мажоритарния депутат Красимир Петров. За да се отвори път на "млад и енергичен мениджър".
Конвулсии в дясно.
Още преди старта на подготовката за вътрешно-партийния вот в синьо, във Варна стана ясно, че Синя коалиция няма да има. Поради непреодолими различия между двете формации - ДСБ и СДС край морето. Една от които е кандидатирането на местния лидер на СДС Цанко Цветанов за нов мандат в Общинския съвет след присъдата на сина му Георги за убийството на студентката Радостина. И последвалите декларации на Цветанов, че ще страни от публични позиции и ситуации.
Противно на това, Цветанов трупа номинация след номинация в партийните организации. А тъмносините втвърдяват позиции, че няма да се омесват в обща листа с хора, наричани в политическото задкулисие край морето "резервни играчи на ДПС".
В БСП положението с избор на кмет и нови лица за градския парламент е почти патово.
По няколко причини: Градският лидер Борислав Гуцанов безапелационно стърчи на върха с близо 130 номинации. Втори след него е действащият кмет Кирил Йорданов - с 40-ина. Различими са двамата районни кметове на социалистите - Пламен Градинаров и Йорданка Юнакова с 30-ина номинации и на няколко нива под тях е ректорът на Медицинския университет проф. Анелия Клисарова.
При тази подредба на позициите Гуцанов изглежда сигурен кандидат за кмет. Има среди в БСП, които не изключват възможността голямата преднина на градския шеф да стане причина за директна негова номинация. Без вътрешно-партиен вот. Което на този етап изглежда малко възможно. Като се има предвид, че след поредния сблъсък на Гуцанов с МВР по скандала с контрабандните цигари, във Варна плъзна слух, че местният шеф на социалистите остава под публичен прицел. Не само като част от процеса "Медузи", който се очаква да тръгне, но и като евентуален герой в нов екшън на Ц.Ц.
Слух, който Гуцанов парира донякъде успешно с излизането си под прожекторите на кандидат-кметската писта. Но, ако това му гарантира имунитет сред чуждите в МВР, то съвсем не е сигурно, че старите играчи в БСП няма да се пробват да превърнат номинацията му в елиминация. В полза на партийно дистанциран, но авторитетен кандидат. Като проф. Клисарова. Например.
Но как ще изглежда кандидат-кметският пъзел в Варна, след като премине метаморфозата номиниране-елиминиране, предстои да стане ясно. Към края на юни. Или малко по-късно. Но при всички положения - след поне едно идване на Борисов край морето. И защо не и след включване на шефа на националния щаб на ГЕРБ Цветан Цветанов. Само че в министерското му битие - на шеф на МВР. Знае ли човек?
Източник: vNews