© | | Не мога да потвърдя, нито да отрека, че общински съветници са получавали подкупи, за да подкрепят сделката за Логопедичната градина. Това каза лидерът на БСП-Варна Борислав Гуцанов. Според него обаче не е нормално кмет трети мандат да вкарва предложение за смяна на статута на 10 дка в Морската градина, а председателят на местния парламент да не върне проекторешението."Той не е пощенска кутия. Докато аз оглавявах Общинския съвет, също имаше подобни искания, но ги отхвърлях", коментира Гуцанов, който заемаше поста преди операция "Медузи". Той приветства прокуратурата, че се е самосезирала от твърденията за давани и получавани подкупи при гласуването на сделката, и предупреди, че предложението може отново да бъде вкарано за гласуване в местния парламент.
Всички организации на БСП-Варна са номинирали Гуцанов за кандидат-кмет, но той още не е взел решение дали да участва на вътрешно партийните избори. Постът не бил негова болна амбиция. Гуцанов увери, че сам би се оттеглил, ако сред номинираните от БСП за кмет има личност, която покаже необходимите качества за този пост.
"Ако не бяхме направили сделките с автобусите, сега нямаше да има "Градски транспорт". Аз съм участвал само в една от тях за 1 млн. лв., а съм обвинен, че общината е била ощетена с 2 млн. евро", заяви по повод операция "Медузи" Гуцанов. По думите му, Европейският съд за правата на човека в Страсбург е изискал от българската държава обяснения за случая с ареста му. Семейството на Борислав Гуцанов подаде жалба в авторитетната институция срещу действията на полицията на 31 март 2010 година, когато лидерът на БСП във Варна беше арестуван. Миналия месец в доклада си по случая Български хелзинкски комитет заключи, че "Държавните органи - МВР и прокуратурата, са станали доброволно директни проводници на политическата целесъобразност, което не им е позволено от закона. Това е недопустимо в държава, която претендира да е съвременна и правова."
Източник: Дарик |