Варицелата, която е вид шарка, е неуправляема и се предава по въздушно-капков път. Ваксина срещу нея няма. За децата е по-добре да преболедуват варицелата като малки, защото тя протича много по-леко. Практиката показва, че когато застигне подрастващи над 14 г., се получават и много усложнения.
През последните 2 години заболяемостта от варицела в областта се задържа на високи нива. Пикът бе през януари 2011 г., когато бяха регистрирани 530 случая. През следващите месеци броят им намаля, като достигна 54 през септември и след това се покачи до 267 през декември. Обобщените данни за м.г. сочат, че най-засегнатата възрастова група е 1 - 4 г. с 1229 заболели, следвана от 5 - 9 г. с 952-ма.
Най-често боледуват децата в детските градини, яслите и средните училища.
Варицелата е сезонна инфекция, характерна за зимата и пролетта, която
започва със симптоми на настинка. Позната е и като лещенка. Разпространява сеизключително бързо при контакт. Разпознава се по характерния обрив, наподобяващ изгоряло от мазнина. Обикновено първо се появява по корема или гърба и лицето, после се разпространява по останалата част на тялото, включително главата, устата, носа, ушите и гениталиите. Преминава за седмица, в повечето случаи без усложнения.
Преболедувал веднъж, човек остава с имунитет за цял живот.
Източник: в. "Черно море"