От март тази година в МУ - Варна се очаква да започне обучението на първия випуск по двете нови професии в здравеопазването "Здравен асистент" и "Болногледач". В края на миналата година висшето учебно заведение получи Лиценция на Центъра за професионално обучение от Националната агенция за професионално образование и обучение към Министерски съвет. Предметът на Лицензията е извършване и удостоверяване на професионално обучение с придобиване на степен на професионална квалификация и обучение по професиите "Здравен асистент" и "Болногледач".
Приемът ще бъде по документи. Желаещите ще могат да кандидатстват след минимум завършен 10-ти клас и навършени 16 години. Изисква се да бъдат и клинично здрави. Очаква се таксата за обучението за Здравен асистент да бъде в размер на 2000 лв. За професията "Здравен асистент" периодът на обучение ще бъде 6 месеца и половина, а за болногледач - 4 месеца и половина. "Предвиждаме да започнем с курс от 20 души по професията Здравен асистент, но при необходимост имаме готовност да сформираме и още една група, пояснява директорът на Центъра за професионално обучение (ЦПО) д-р Людмил Цветков.
Обучението ще се провежда изцяло в УМБАЛ "Св. Марина" от преподаватели на МУ - Варна, главната и старшите медицински сестри на университетската болница (провели две обучение на санитари в болницата и специализация във Франция). В университетската болница ще се осъществява както теоретичната, така и практическата подготовка на първите кадри. Завършилите успешно ще получават дипломи на МУ - Варна, които ще бъдат валидни за всички държави от ЕС.
"Очакваме да има голям интерес към новите професии. Това е престижна и добре платена професия в редица държави по света. Във Франция, например, това е професия със 140 годишна история, споделя директорът на ЦПО. "У нас все още липсват традиции - за хората, нуждаещи се от здравни грижи, доста често се грижат техните близки и семейства, което не е правилно. Първо, защото те не са обучени да се справят с това, и второ - подобен род дейност и ангажименти водят не само до психическа обремененост у полагащите за болния грижи, но и до развитие на редица социално-значими заболявания най-често захарен диабет. Затова смятам, че предстои професиите "болногледач" и "здравен асистент" да добиват все по-голямо социално и здравно значение у нас. Определено в страната има нужда от кадри за здравни грижи и ние ще направим необходимото, за да получат курсистите най-добрата и професионална подготовка."
Екипът от МУ - Варна и УМБАЛ "Св. Марина", който стои зад тази инициатива, има вече няколко годишен опит в тази насока. В университетската болница се проведоха две обучения на санитари за болногледачи съвместно с Центъра за професионално обучение на болногледачи "Сен Мишел" в Малетроа, Франция. Завършилите випуски намират успешна реализация и в редица европейски държави.
През юли 2010 г. екипът от варненското висше учебно заведение и университетската болница внася предложение за нова професия "Болногледач". То е одобрено и със заповед на Министъра на образованието, младежта и науката през декември 2010 година, когато двете нови професии са вкарани в Списъка на професиите в Република България.
|