Ново заседание по делото срещу Борислав, който уби съпругата си
В петък от 12:30ч. до 17:00 ч. в Наказателна зала 1 на Окръжния съд във Варна ще се проведе разпоредително заседание по наказателно дело срещу 41-годишния Борислав Н., обвинен в убийството на 40-годишната си съпруга, извършено по особено мъчителен начин за убитата и с особена жестокост.
Припомняме хронологията на престъплението според обвинителният акт. Борислав и съпругата му били женени от няколко години, като през цялото време бракът им бил съпътстван от скандали.
На 26.02.2019г. те имали насрочено бракоразводното дело във Варненския районен съд. Два дни по-рано, на 24.02.2019г. съпрузите се скарали отново, като разпрата продължила с жесток побой над 40-годишната жена. Борислав позвънил на майка си, за да изнесат заедно багажа му от апартамента. След това двамата напуснали жилището и оставили сама пребитата жена.
След неуспешни опити да се свърже с дъщеря си на 25.02.2019г. майката на убитата жена подала сигнал в Първо районно управление на МВР във Варна. Екипът на органите на реда проникнал в заключеното жилище, където било открито тялото на жената.
Извършената аутопсия показала, че причината за смъртта е масивен кръвоизлив в мозъка. Установени са множество кръвонасядания по цялото тяло, получени при удари със или върху твърди тъпи предмети.
Според Наказателния кодекс, престъплението, в което е обвинен Борислав Н. е тежко умишлено и се наказва с "лишаване от свобода“ от 15 до 20г., доживотен затвор или доживотен затвор без право за замяна.
ВОС пояснява, че в разпоредително заседание (НПК, чл. 247 и чл.248) се обсъждат следните въпроси:
1. подсъдно ли е делото на съда;
2. има ли основание за прекратяване или спиране на наказателното производство;
3. допуснато ли е на досъдебното производство отстранимо съществено нарушение на процесуални правила, довело до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия, на пострадалия или на неговите наследници;
4. налице ли са основания за разглеждане на делото по реда на особените правила;
5. разглеждането на делото при закрити врати, привличането на резервен съдия или съдебен заседател, назначаването на защитник, вещо лице, преводач или тълковник и извършването на съдебни следствени действия по делегация;
6. взетите мерки за процесуална принуда;
7. искания за събиране на нови доказателства;
8. насрочването на съдебното заседание и лицата, които следва да се призоват за него.
Съдът се произнася по направените искания за конституиране на страни в производството.
След обсъждане на горните въпроси, съдът се произнася по тях с определение, с което:
1. прекратява съдебното производство;
2. прекратява наказателното производство;
3. спира наказателното производство;
4. насрочва делото и уведомява явилите се лица, когато не са налице основания за разглеждането му или когато е констатирал очевидни фактически грешки в обвинителния акт.
След влизането му в сила, в последващите съдебни заседания пред първоинстанционния, въззивния и касационния съд не могат да се правят възражения за допуснатите нарушения на процесуалните правила посочени по горе, които не са били поставени на обсъждане в разпоредителното заседание. В разпоредителното заседание не се обсъждат нарушения, свързани с допускането, събирането, проверката и оценката на доказателствата и доказателствените средства.
Когато съдът установи очевидни фактически грешки в обвинителния акт, определя 7-дневен срок, в който прокурорът следва да ги отстрани.
Съдията-докладчик еднолично, в закрито заседание отменя определението за насрочване на делото и прекратява съдебното производство, ако прокурорът не внесе обвинителен акт в определения срок или не е отстранил очевидните фактически грешки. Разпореждането не подлежи на обжалване и протестиране.