Няколко села във варненска община са без автобусен транспорт, очаква се да станат повече.
4 села в община Аврен останаха без автобусен превоз от март месец тази година. Селата са Китка, Круша, Болярци и Равна гора и в тях общо живеят около 1000 души. Липсата на пътуващи от селата всеки ден е основната причина частният автобусен превозвач да прекрати курсовете в тези направления, след като договорът му е изтекъл, съобщава Радио Варна.
Всички частни фирми отказват, защото пътникопотока е слаб, коментира за медията Недко Минчев, който е кметски наместник на село Круша. Понякога автобусите са празни, понякога има 2- 3 души. 38 души живеят в селото по постоянен адрес, по настоящ адрес са 112, а в действителност са към 200 души. Хората се комбинират с някой, който има кола, ако им се наложи да отидат до Аврен или Варна, каза още Недко Минчев. Друг голям проблем е лошото състояние на пътя от с. Бенковски до с. Круша. Необходимо е той да бъде основно ремонтиран, а не кърпен, както е правено през последните над 35 години.
От първи април т.г. е преустановен автобусният транспорт до село Равна гора с доводите, че няма пътници, каза за Радио Варна и кметският наместник Руска Желязкова. Хората се "спасяват" по комшийски, когато се наложи да отидат на лекар в града или до аптека. "Не са доволни хората. Искат да има транспорт по принцип", каза Руска Желязкова.
Без автобусен транспорт съвсем скоро ще останат още села от община Аврен, заяви за Радио Варна кметът на общината Емануил Манолов. Проблемите са започнали още миналата година. На първо място е намаляващият брой хора, които пътуват, на второ - нерегламентираният превоз срещу заплащане, който има почти във всяко от четирите села и местните се възползват от него. Към всичко това добавяме и ситуацията с коронавируса, когато още повече намаляха пътуващите хора, коментира Манолов.
До момента общината е провела няколко тръжни процедури за избиране на фирма изпълнител за обслужване на транспортната линия до четирите села, но никой не е участвал в тях. Има разрешение от областния управител на Варненска област за провеждане на процедура с пряко договаряне, което е позволено от закона при форсмажорни обстоятелства като тези, но и в този случай няма желаеща фирма, която да поеме извозването на хората в селата, каза Емануил Манолов. "Отново ще пуснем процедура, ще търсим вариант, но както ви казах - има изключително малък брой на пътуващи и ползване на частен транспорт. Аз съм песимист относно това дали ще се възобнови линията и по какъв начин. За мен варианта е един-единствен - държавата да дотира такива губещи линии.", заяви кметът на Аврен.
Очаква се и други населени места в община Аврен да останат без автобусен превоз, като селата Садово и Здравец, допълни той. Най-голямото село в общината - село Дъбравино, в което живеят над 1200 души, няма автобусен транспорт и влак от много години.
"Това са проблеми, които може да разреши държавата. Разбирам и хората - от една страна имат нужда от подобна транспортна услуга, но от друга страна - цялата ни икономика е на пазарен принцип и няма как някой на сила да бъде убеден", каза още Емануил Манолов.