Паралелките, които се закриват, не са с непопулярни специалности, които не се търсят на пазара на труда. Сред закритите паралелки са "Лазерна и оптична техника" в Професионалната техническа гимназия, "Технология на хомеопатичните и фитопродукти" в Професионалната гимназия по химични и хранително-вкусови технологии "Д. И. Менделеев", "Брокер на недвижими имоти" в ПГСАГ "Васил Левски", "Моделиране и конструиране на облекло от текстил" и "Организация и технология на козметичните услуги" в Професионалната гимназия по текстил и моден дизайн, "Горско стопанство" в ПГГСД "Николай Хайтов" и "Електрообзавеждане на кораби" в ВМГ "Св. Николай Чудотворец".
"В тези паралелки се обучават специалисти, които се търсят на пазара на труда. Причината да не наберат кандидати тази година е, че като цяло кандидатите за професионалните гимназии след 7 клас през 2015-а бяха по-малко. Вероятно учениците предпочитат да завършат СОУ или да кандидатстват след 8 клас. Подчертавам, че паралелките се закриват само за следващата учебна година", каза още Венцеслава Генова.
За да спасят още паралелки от закриване и да се съобразят максимално с желанието на децата да се обучават по определени специалности, от РИО - Варна, са предприели сливане на някои паралелки, където е имало по 15-ина кандидати. Такъв е случаят с "Електрически инсталации" и "Кинотехника, аудио- и видеосистеми" в Професионалната гимназия по електроника, както и с "Архитектурна реставрация" и "Строителство и архитектура" в ПГСАГ "В. Левски". "Направили сме сливане там, където е възможно според учебния план. Учениците ще се обучават заедно, а ще изучават поотделно само специалните предмети. След завършване всеки ще получи диплома по специалността, която е избрал",поясни Венцеслава Генова.