Няма регламент за това коя институция да се занимава с премахването на оси, пчели и стършели. Всички сигнали за нашествия на жилещите насекоми се насочват към "Гражданска защита". Само от началото на летния сезон екипи на варненската дирекция са реагирали на над 50 такива случая. Тази дейност обаче не е вменена по закон на Гражданска.
Единственото, което се казва в Закона за бедствията и авариите е, че служителите на дирекцията трябва да се отзовават, когато са застрашени здравето и животът на човек. "Вярно е, че в редица случаи "Гражданска защита" се налага да се занимава с неща, които не са й работа. Напоследък обаче нащата се канализираха между институциите. Предполагам, че това ще се случи и с този проблем", обясни пресаташето на Главната дирекция Лили Костадинова.
Тя добави, че служителите трябва да се отзоват, ако има примерно насекоми в детски градини или при пряка опасност за хората. По думите на Костадинова, относно заплахата за здравето и живота обаче винаги може да се спекулира. При другите случаи би било редно съответните общини да сключат договори със специализирани фирми, които да се грижат за разчистването на опасните насекоми. "Дирекцията нито е длъжна, нито има как да складира препарати за третиране на насекоми", каза още Костадинова.
Въпреки това има ли сигнали за жилещи насекоми, районните администрации във Варна, както и голяма община, директно ги прехвърлят на държавното ведомство. Според общинари, в Гражданска имат обучени екипи, които да се справят с хвъркатите. Това посочиха и от повечето районни кметства. Само от "Приморски" обясниха, че за всички зоосигнали се обаждат на ветеринарната служба. От там обаче също прехвърляли на Гражданска.
Източник: в. "Позвънете новини"