ОИЦ-Варна посети предприятие, подобрило капацитета си по европроект
Областният информационен център - Варна посети фирма "Елит Трак“ ЕООД, която е закупила техника с европейски средства. Проектът "Подобряване на производствения капацитет на "Елит Трак“ ООД е финансиран от Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 г. чрез Местна инициативна група "Аврен - Белослав“. Общият бюджет на инвестицията е 179 655 лв.
Предприятието, което се намира в авренското село Китка, е водеща компания за производство на химически течности за всякакви превозни средства. С помощта на европейските средства то е закупило машина за автоматично дозиране, пълнене и завиване на капачки на бутилки; етикетираща глава със стойка; апликаторна система; машина за групова опаковка на продукти със стреч-фолио и стерилизиратор-сушилня.
С внедряването на новите технологии е подобрена ресурсната ефективност в производствения процес. Съвременната автоматизирана линия за бутилиране и опаковане на продукти спомага за елиминиране на загубите на материал и оптимално и рационално използване на консумативите - етикети, опаковъчен полиетилен и др. Електрическата енергия се използва ефективно чрез интегриране на контролери и датчици за автоматизация в закупеното по проекта оборудване. Минимизирано е отрицателното въздействие от производствената дейност върху околната среда. Пести се и ръчен труд.
Благодарение на машините капацитетът на работа е нараснал в пъти, разказа пред ОИЦ-Варна Иван Станков – началник производство в предприятието. Преди фирмата да се сдобие с техниката етикетите са лепени, а капачките са завивани на ръка, което е отнемало много време. В момента, в зависимост от разфасовката, през машината за етикетиране за 8 часа преминават между 3000 и 5000 бутилки.
"При машината за стречоване нещата стоят по същия начин. Преди се опаковаше на ръка и това отнемаше много време. Сега това се прави автоматизирано и стандартизирано. Машините поеха физическия труд, хората само следят процеса. Работникът вече е повече наблюдател, отколкото участник в процеса. Повиши се и качеството, тъй като техниката прецизира всичко“, добави технологът.
Проектът е стартирал на 14.04.2021 г. и е продължил до 20.04.2022 г., съобщиха от ОИЦ-Варна.