В ОУП се планира да бъде прокаран нов път, директно свързващ магистрала "Черно море" с Константиново, като продължение на запад на вече съществуващата връзка към Галата. На пресечката му с белославския път пък се предвижда да бъде изграден главният обществен център на район Константиново.
В перспектива за транзита на запад се проектира обходен път от южната страна на селото, който ще освободи от натоварения трафик трасето от Варна за Константиново и Белослав, което преминава на юг от езерото.
Магистрала "Черно море" е част от трансевропейски коридор No 8, което означава, че предлага връзка със Скопие, Дурас в Албания и оттам към Италия и Западна Европа.
Планът отрежда целия южен бряг на Варненското езеро за курортна зона с яхтени пристанища, рибарски пристани, атракционен парк, голяма зоологическа градина и голф игрище. В устието на река Константиновска, където в един от предишните териториални устройствени планове се е предвиждала петролна база, сега се предлага яхтено пристанище и изложбен парк, в който могат да се излагат цветя или да се рекламират вина, произведени в запазения в плана голям лозов масив.
Район Константиново, съгласно ОУП, в перспектива ще може да предложи чудесно място за постоянно и временно пребиваване на около 35 000 - 40 000 обитатели. В центъра на този нов своеобразен жилищен район на Варна ще бъдат разположени всички необходими административни, търговски, културни, спортни и др. сгради и съоръжения. Предвижда се там да има и средно специално училище, предназначено за жителите на цялата община.
През последните десетилетия в района са изникнали многобройни вилни зони и селищни образувания (Лазур, Панорама, Припек, Черешова градина, Крушова градина и др.), но без необходимата техническа и социална инфраструктура, отчитат експертите.
Непосредствено до районния център на Константиново се предлага изграждането на високотехнологичен парк. Съществуващият в миналото стопански двор пък сега се предвижда за модерен индустриален парк, но само за чисти производства.
ОУП защитава всички зелени площи в землището на селото и планира преустройство на част от тях в градски и районни паркове и градини.
Според проф. Иван Никифоров една от интересните идеи за бъдещето на Константиново е проектът за етнографско селище върху южния склон на местната река и източно от селото. Върху терена, който сега се използва за пасища, архитектът предлага да се изгради изложбен парк, в който да бъдат показани копия от характерни възрожденски къщи от различни райони на страната, както и копия на стари воденици, тепавици, занаятчийски работилници и други богатства на българското архитектурно и етнографско наследство от ХVIII и ХIХ век.
Източник: chernomore.bg