Досега в "Аспарухово" са съборени 108 постройки, като близо половината са жилища, незаконни, опасни или застрашени от свличане на съседни сгради. Разрушена е и къщата на Антон Костов. Човекът недоволства, че багерите са сринали дома му, а общината не платила на фирмата за изриване на отломките.
"Нито ток пускат, нито водата, да мога поне в мазето да направя ремонт, да мога да се прибера. Нито пък плащат квартирните. Обещаха, че ще плащат 3 месеца квартирни, нищо няма", казва Антон и признава, че вече не се надява на помощ от държавата.
Стоянка Тодорова, която е загубила цялата си покъщнина, също е обезверена. "Еднократна помощ от Социалните 325 лева и от общината 300 лева получихме. Казаха, че ще ни носят бяла техника, легла, но до днес няма нищо. Едно се обещаваше, друго се върши", казва тя.
Много семейства изгубиха бизнеса си. На пазара на "Аспарухово" имаше десетки павилиони и магазини. Всички те са съборени, защото бяха построени върху самия отводнителен канал. След потопа във Варна се активираха свлачища и ерозионни процеси. Укрепванията вече започнаха. До дерето над ромската махала се отвори огромно свлачище, с размери над 700 метра.
Приливната вълна там е била от 35 кубика в секунда. "Може би е съизмерима с вълните, които имат обезпечение от порядъка веднъж на хиляда години, така че се налага да направим едно комплексно съоръжение, което ще включва освен отвеждане на водите, също корекция, която ще изпълнява ролята на укрепване на свлачището в най-ниската зона", обясни Никола Милошев, консултант към Минно-геоложкия университет.
Милен Михайлов живее на ръба на свлачището. Казва, че преди 4 години известили общината, но не последвали действия. По-надолу от свлачището е ромската махала. Десетина незаконни постройки бяха разрушени. На метри от водата в дерето обаче къщите остават.
"Всички постройки, които са в дерето, са незаконни. Тези постройки, които са в дерето и са по пътя на водата, са разчистени", поясни кметът на район "Аспарухово" Йордан Николов.
Другото дере - на ул. "Моряшка", е почистено. Това, което е останало от покъщнината на десетки семейства обаче, е само разруха. Над 1200 души бяха принудени да напуснат домовете си. Повечето живеят на квартири, едва 39 са избрали подслон в общински бази. 52 домакинства чакат за настаняване. Само няколко семейства искат да живеят в 30-те фургона, осигурени от общината. Селището е почти готово, но 43 дни след пороя все още не може да посрещне обитателите си.
Източник: btv