© | "Смятам, че в голяма част от областите, които засегнахме в нашия разговор имаме допирни точки и има потенциал за създаване на сериозни контакти" заяви областният управител Данчо Симеонов по време на срещата си с експрезидента на Република Татарстан Минтимер Шаймиев и водената от него делегация у в чийто състав са министърът на културата Айрат Сибгатулин, президентът на Академията на науките на Република Татарстан Ахмед Мазгаров, Татяна Ларионова, изпълнителен директор на Фонд "Възраждане" и други официални лица. В момента Минтимер Шаймиев е държавен съветник към Президента на страната Рустам Миниханов. В началото Данчо Симеонов представи накратко Варненска област като един от основните икономически центрове на България и секторите на производство с особено внимание на химическата промишленост. Подчертано бе, че химическият завод "Солвей соди", който е най-големият в Европа за производство на калцинирана сода допринася 3,5% от БВП на страната, а корабостроенето и кораборемонта се очертават като втори по важност в икономическата карта на областта. "Туризмът, който също е основен отрасъл е едва на трета позиция" сподели областният управител и допълни, че на фона на кризата Варненска област има добра позиция, за което говорят четирите сертификата за Инвеститор Клас А, издадени за областта от общо пет за страната.
От своя страна президент Шаймиев заяви, че по икономически показатели страната му е в първата петица на държавите в Руската федерация и въпреки намалените количества остава фактор в добива и преработката на нефт с тенденция за стане един от основните центрове за това. Основен производител е на каучук в света, с много добри показатели в производството на полимери и се гордее с автомобилната си промишленост и камионите КАМАЗ. Не е за пренебрегване и авиационното направление, което дава основни насоки в конструирането и реализирането на военна техника - самолети и вертолети. Според Минтимер Шаймиев през последните години силно се залага на развитието на информационните технологии и ядрената физика, като не се загърбва селското стопанство. "Кризата обаче се отразява и на нас, защото голяма част от продукцията ни е ориентирана за износ" сподели президент Шаймиев и допълни, че 8 на сто от произведеното в Руската федерация мляко се пада на Татарстан.
Домакин и гост разговаряха още за общите исторически корени между двете страни и културните връзки, за чието развитие има голям потенциал. Едно от направленията за това е културния туризъм със запознаване на културно-историческото наследство на България и Татарстан и посещение на местата, където има паметници и исторически артефакти.
"Едно подобно място е откритият преди 40 години Варненски халколитен некропол с най-старото обработено злато в света. Затова е вашето посещение в навечерието на тази годишнина е знаменателно" заяви Данчо Симеонов и подари на своя гост плакета на областния управител с реплика на фигури от намереното край Варна злато, книгата за Черноморската Атлантида, издание, в което са представени съкровищата на България.
В знак на благодарност за гостоприемството и добрия дух на разговорите Минтимер Шаймиев върна жеста с книгата "Българската цивилизация във времето и пространството" и макет на крепостта в столицата Казан, известна като "Казанския кремъл". Относно развитието на културния туризъм президент Шаймиев заяви, че и неговите сънародници проявяват интерес към изграждане на редовна авиолиния между България и Татарстан. В подкрепа на това областният управител Симеонов отговори, че Летище Варна разполага вече с нова писта и може да приема и най-големите самолети в света и е в ход изграждането на трети пътнически терминал за по-качествено обслужване на повече на брой пътници.
В края на срещата домакин и гост се договориха за сътрудничество на ниво университети, като на първо време предстоят разговори на Данчо Симеонов с ректорите на варненските висши училища за осъществяване на контакти с Казанския държавен университет - един от най-старите в Русия. Гостите са в България за участие в ІV Международен Болгарски форум заедно с учени от България, Русия, Татарстан, Украйна, Унгария и други страни, посветен на проблеми на общото ни културно наследство. Подобна среща на "научни потомци" на дунавските и волжките българи е първата по рода и мащабите си в българската история и се провежда под патронажа на президента на България Росен Плевнелиев в Международния дом на учените "Ф. Ж. Кюри" край Варна. |