Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Бизнес
Криминални
Институции
Други
Читателски
Областният управител: Монополите са бич, подавайте сигнали
Автор: Екип Varna24.bg 12:25 / 25.06.2015Коментари (0)1876
© Varna24.bg
Стоян Пасев даде обширно интервю пред репортер на Varna24.bg. Той е областен управител на Варна от август 2014 г. Инженер е по технология на машиностроенето и металорежещите машини. Магистър по право, икономика и управление на търговията, международни икономически отношения и европейски проекти. Има две следдипломни квалификации. От 17 години е вписан към Адвокатска колегия - Варна, трудовият му стаж е изцяло в областта на правото. 

Господин Пасев, свлачищата ли са най-голямата язва на Варненска област? Кога и как се очаква да бъде решен този проблем?

Свлачищата наистина са проблем за Варна и за областта. Нужни са много финанси, за да се направи трайно укрепване на бреговата зона. Във Варна релефът е такъв, че има множество стръмни брегове и много фактори спомагат за свлачища или срутища на крайбрежните зони. В Област Варна има регистрирани 155 свлачища, като най-много са в черноморските общини. В Община Варна има 98, в Община Аврен - 3, Община Аксаково - 23, Община Долен чифлик - 8, Община Бяла - 13, Община Провадия - 6 и в Община Суворово - 4.

Тази година има регистрирани нови пет свлачища, преди около три месеца стана свлачище на водопровод "Китка", в Община Бяла има ново свлачище до помпената станция, в Долен чифлик за щастие са засегнати единствено земеделски земи. Във Варна на Алея първа скоро беше регистрирано срутище, "Панорама" на Златни пясъци също е активно свлачище. Най-големият проблем е на пътя между Златни пясъци и Албена - при Кранево. Подали сме множество сигнали до МРРБ и "Геозащита". Не виждам как с пари от бюджета може да направим нещо по въпроса. 

Гражданите, които продължават да правят самоделни септични ями и се включват незаконно във водопроводната мрежата, също допринасят за тежката ситуация. По този въпрос трябва да се вземе кардинално решение. 

Мое лично мнение е, че трябва да се направи обходен път и да се мисли в тази насока, тъй като са нужни повече от 200 млн., за да се направи укрепване на цялата свлачищна зона, която е 4-5 километра. През летния сезон идват множество туристи от Румъния, а навигацията на техните коли показва като основен път именно този. Направили сме постъпления това да се промени генерално и навигацията да задава обходния път през Осеново като основен. С областния управител на Добрич сме предприели мерки и ограничихме движението на товарни автомобили, но автобусите през летния сезон също са тежкотоварни и това не е решение на проблема. Възложили сме и подмяна на тръбопровода, тъй като той е стар и етернитов, по цялото му протежение има около 11-12 пукнатини.
 
Предложил съм учредяване на Изпълнителна агенция за интегриране и управление на крайбрежната зона, за да може тя да кандидатства в Брюксел за финансиране и да се отпуснат пари за брегоукрепване. Министър Лиляна Павлова също е предприела мерки за всички свлачища. Очакваме средства в новия програмен период, защото свлачищата са проблем както за Варна, така и за туризма и пътуванията.

Кои са другите неотложни проблеми за решаване в областта?

Имам един проблем, наследен от много областни управители назад. Миналата година беше обявено частично бедствено положение заради него. Става въпрос за наличието на трихлоретан в "Полимери" Девня. По данни на специалисти това е силно отровно вещество, което не знам по какви причини, е останало собственост на областния управител. Да се изнесе и унищожи този опасен товар в България е невъзможно. Нужни са много средства - около 5 млн. евро. Преди десет дни пристигна частен одит, който е възложен от завод "Солвей Соди", който е пряко засегнат от проблема поради близостта до "Полимери". В най-скоро време трябва да се вземе решение и да се обяви поръчка по ЗОП. Имах разговор с министър Ивелина Василева за съдействие от Министерството на околната среда и водите - да се установи кой е най-удачният вариант за изнасяне на токсичния товар във възможно най-ранни срокове. 

Как според Вас трябва да се промени системата за отдаване на плажовете на концесия?

По тази тема има много спекулации. В крайна сметка стана ясно, че болшинството от плажовете останаха без стопани, т.е. няма кандидати за концесии. Разговарях с министър Николина Ангелкова и предложението, което направих, е да се направи категоризация на плажовете. Не може под един знаменател да са плажовете на Шкорпиловци и на Златни пясъци - най-малко посещаемостта и туристите са различни. Според мен плажовете, които са в градските зони, трябва да се предоставят на общините. Те имат финансовите възможности да ги стопанисват, а плажовете, които са извън населените места така или иначе ще преминат в Министерството на туризма.

Буните са друг належащ проблем. Те са в окаяно състояние. По подобие на свлачищата и тук търсим финансиране по европейски програми. Направен е обход на всички буни по територията на областта - включително и тези, които са в активите на Евксиноград. Обмисляме варианта за публично-частно партньорство. Ако това се гласува в Министерски съвет, буните ще бъдат стопанисвани и поддържани от своите наематели. Публично-частните партньорства са обект на редица спекулации в обществото, но аз няма как да съм уведомен за злоупотреби в тази област, ако не получавам сигнали. Затова апелирам - нека гражданите не се притесняват да внасят сигнали за нередности в Областна управа. 

Все още ли водите битка с монополите? Как се промени отношението Ви към тях, след като станахте областен управител?

Продължавам, естествено. Монополите са бич за населението и потребителите. След като има липса на конкуренция, позволяваме на всички монополи да правят каквото си пожелаят. Контролът е занижен навсякъде - ЕРП-та, мобилни оператори, банки. Продължавам да се боря от позицията, която заемам в момента.

Какво ще кажете на варненците, които не подават жалби, защото са убедени, че са безсилни пред монополистите?

Именно на гражданите разчитам, защото няма как да съм запознат с всички нередности. Ако варненци не сигнализират за подобни проблеми, няма как да стигнем до разрешаването им. Има достатъчно добри адвокати, нека хората се обърнат към тях, КЗП също е вариант. Налице са много държавни лостове, които могат да окажат влияние върху монополите, но трябва да се използват рационално, а не своеволно - за политически цели и интереси на определен кръг от хора.

Как работите с местната управа, има ли много оспорени решения на Общински съвет Варна? 

Нямам проблем с местната управа. Аз съм диалогичен в работата си и следя основно за спазването на законността. С повечето кметове споделяме едни и същи идеи, включително и тези, които са от други политически сили. Връщал съм решения, но не изцяло, а само за доработване, за да влязат в законова рамка.

Какви мерки ще предприемете по отношение спазването на закона на предстоящите местни избори?

До този момент, в качеството си на областен управител, съм имал досег единствено с парламентарния вот от миналата есен. Смятам, че с колегите добре се справихме, почти нямаше сигнали за злоупотреби.
Относно предстоящите избори в големите градове - Варна, София и Пловдив мисля, че ще има множество проблеми от чисто технически характер. Освен кмет на града ще се пуска бюлетина и за общинска листа и районни кметове. Ако се прибави и референдумът, гласуването може би ще отнеме от 2 до 10 минути на човек. Не знам дали ще имаме пълния капацитет да обработим цялата информация, заедно със сигналите от отделните общински избирателни комисии. Очакват се и трудности с тонерите на копирната техника - документацията ще е в пъти повече, отколкото беше на предните избори. Тепърва ще се вниква в самите проблеми. Все още не сме свиквали нито Общинска избирателна комисия, нито Районна избирателна комисия.
Гражданите могат да подават своите сигнали за купуване на гласове и други нередности в общинска администрация, полицията и Общинската избирателна комисия, която пряко следи протичането на изборите. Моята основна отговорност е организацията на вота.









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Газови доставки
Интегриран градски транспорт на Варна
Парламентарни избори октомври 2024 г.
Денят на народните будители
Земетресения в България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: