Община Варна е осигурила антигенни тестове за ДКЦ-тата. Някои от ДКЦ-тата обаче не отговарят на административните условия, които бяха определени с анекс между Националната здравноосигурителна каса и Българския лекарски съюз, защото те работят на 4 часа, а се изисква пълен 8 -часов работен ден, обясни областният управител
Стоян Пасев, цитиран от Радио Варна.
Той каза, че заедно с кмета на града
Иван Портних ще поставят пред министър
Костадин Ангелов два казуса, свързани с финансирането на дейността на ДКЦ като консултативни центрове за преглед на пациенти със симптоми както и с хора, преболедували ковид 19, които имат антитела, но не могат да даряват кръвна плазма, защото са с отрицателен PCR тест:
Припомняме, Община Варна отпуска до 64 000 лв. на петте диагностично-консултативни центъра, в които вече има или предстои да бъдат открити COVID кабинети. Решението бе взето с голямо мнозинство на онлайн заседание на Общинския съвет миналата седмица.
Две от зоните – тези в ДКЦ 1 "Св. Клементина“ и в ДКЦ “Чайка", вече работят, а другите три са в процес на разкриване. Навсякъде организацията е направена така, че да не се допуска смесване на пациентопотока, съобщи пред съветниците Анастасия Георгиева, директор на дирекция "Здравеопазване“ към Община Варна.
ДКЦ "Св. Иван Рилски“ в кв. "Аспарухово“, ДКЦ III Варна в жк. "Вл. Варненчик“ и ДКЦ V "Св. Екатерина“ ще получат до 16 000 лв. В трите общински лечебни заведения COVID кабинетите ще работят по осем часа в делнични дни.
С до 8 000 лв. ще бъдат подпомогнати другите две ДКЦ-та. ДКЦ 1 "Св. Клементина“ поема хора със съмнения за зараза с Covid-19 през почивните дни, а ДКЦ “Чайка" работи в делничните дни от 10:00 до 14:00 часа.