© | Остава по-малко от седмица до начaлото на учебната година, а ученици от Варна нямат класни стаи, в които да провеждат нормално учебните си занятия.Започва 12-та поредна учебна година, в която Община Варна и Регионален инспекторат по образованието абдикират от служебните си задължения и не желаят да постановят решение, с което да разрешят дългогодишния проблем с материалната база на ОУ "Захари Стоянов" Варна, нарушавайки конституционните права на децата на града, както и редица законови и подзаконови нормативни разпоредби от националното и европейско законодателство в областта на образованието.
Казусът "Захари Стоянов" , Варна съществува вече трети мандат на Община Варна, както стана ясно от изказването на Николай Джагаров, член на Комисията по образованието и науката член на Общински съвет, Варна и макар родители, педагози и общественици да настояват и внасят регулярно жалби за разрешаването му до прогрес така и не се стига.
Проблемът?
ОУ "Захари Стоянов" и Математическа гимназия, Варна делят една сграда за своите възпитаници. Сградата е собственост на Община Варна. Съгласно споразумение от 2005г двамата директори са длъжни да подписват преди началото на всяка учебна година споразумителен протокол за ползването на класните стаи на принципа 50:50. От години обаче, директорът на Математическа гимназия Варна е узурпирал сградата "присвоявайки" си над 70% от площта на класните стаи и допълнителни помещения и категорично отказва какъвто и да е диалог или желание да предостави на Основното училище необходимите им стаи за нормално провеждане на учебния процес.
В постановление 186/2010 за осигуряване на целодневна форма на обучение за учениците от I до III клас в държавните и общински училища , чл.2 е записано е директорите на държавните и общински училища осигуряват целовневна организация на учебния ден за учениците от I до IV клас.
Същата не може да бъде осъществена поради нерагламентираното вмешателство в полагаемите се учебни зали на ОУ "Захари Стоянов".
Съгласно разпоредбите на Община Варна на децата в началните класове на ОУ "Захари Стоянов" до възраст 10г е предложено да посещават занимални, находящи се извън сградата на учебното заведение, на 1,5км разстояние - като за предвижването на децата не са осигурени транспорт, а условията на предоставените им помещения не отговорят на основните изисквания за провеждането на нормална учебна дейност.
С това си решение Община Варна и Районен инспекторат по образованието, Варна нарушават "Закон за закрила на детето", съгласно който държавата защитава и гарантира основните права на д | © | етето във всички сфери на обществения живот за всички групи деца съобразно възрастта, социални статус, физическо, здравословно и психическо състояние.
Трябва да се подчертае, че ОУ "Захари Стоянов" е квартално училище, което се посещава от деца до 16-годишна възраст. Съгласно чл. 125, ал. 3 от Семеен кодекс (СК) родителят трябва да осигури постоянен надзор по отношение на малолетното (до 14 годишна възраст) си дете. Същите рестрикции не важат за учениците на Средното училище, което дели сградата с Основното, където децата са премани след прием със завършен 7ми клас, тоест деца, завършили 14 години.
Въпреки това директорът на Средното училище отказва диалог, отказва преустройство на "узурпираните" от него помещения и връщането им във владение на ОУ "Захари Стоянов", отказва да приеме предложението за преустройство на малкия физкултурен салон и актовата зала, за да се осигурят класни стаи за целодневно обучение на учениците от основното училище.
Община Варна отлага решаването на спора вече 12-та година и отказва да защити интересите на децата на града.
На 09 септември от 14:00ч е насрочено поредното извънредно заседание - родители, учители и ученици не вярват, че казусът ще бъде разрешен и тази година, а до началото на новата учебна година остава по-малко от седмица! |