Банковият кредит ще се погасява през следващите десет години. Той ще бъде обезпечен със собствените приходи на общината. Параметрите предвиждат максималната лихва да бъде до 6,5 % с гратисен период до две години.
Според представения погасителен план, в годината на изборите, общината ще плати само 325 000 лева лихви, без главница. Най-голямата тежест ще падне през 2014 година, когато от местната хазна ще трябва да се плащат по 1,8 млн. лв. - главница и лихви. В следващите три последователни години - 2015-2017 година, от бюджета формиран от данъците на варненци, ще се отделят над 1,5 млн. лв. годишно по погасяване на кредита.
Изтеглените 10 млн. лв ще бъдат вложени в инфраструктура. Местната администрация планира да инвестира 3,2 млн. лв. в реконструкцията на бул. "Цар Освободител" и "Христо Смирненски". Още 3,1 млн. лв. пък ще глътне ремонта на "Атанас Москов". 1,3 млн. лв. са предвидени за основен ремонт на пътища. Средства ще бъдат инвестирани и в изграждане на канализация на село Тополи, водопроводни отклонения в кв. "Аспарухово", благоустрояване пространство северно от бл. 18, бул. "Христо Ботев".
Освен посочения банков заем, общината планира да тегли и 10 млн. лв. мостово финансиране по програма ФЛАГ. С тях ще се осигури съфинансирането на проектите по оперативните програми "Музеите на Варна", "Подобряване на физическата и жизнена среда в Община Варна" , както и "Техническа помощ за подготовка на инвестиционни проекти по приоритетна ос 1 на Оперативна програма "Околна среда 2007-2013" за обекти в община Варна".
Местната администрация признава, че ще тегли кредита в условия на задълбочаваща се криза, на фона на общото обедняване на гражданите и разширяваща се междуфирмена задлъжнялост. Предвижданията за 2011 г. показват запазване или намаление на равнището на собствените приходи от 2010 г. и спад на държавните трансфери, както и риск от ненавременно възстановяване на средства от проекти, се посочва в бележките по проекто-бюджета на общината.
По данни на администрацията, планираният кредит ще бъде под допустимите по закон дългове в размер на 25% собствените приходи.
Въпреки тегления кредит, макрорамката на бюджет 2011 година ще е с около 30 млн. лв. по-малко в сравнение с тази година. Най-големият плюс на местната администрация е, че запазва данъчната тежест гражданите и не се предвижда промяна на таксите и цените на услуги.
Източник: Днес +