Трендафилова отхвърли всякакви поводи за подобни притеснения. По думите й причина за съмненията, които витаят в публичното пространство, всъщност са административни процедури, инициирани по силата на решение на Общинския съвет.
"На 20 февруари тази година местният парламент гласува сградите и земята на варненските детски градини да бъдат предоставени за безвъзмездно управление на представляващите ги за срок от 10 години. Решението се отнася и за ЛДГ№20 "Бриз". На тази база на 27 март е издадена кметска заповед, която нарежда да бъде сключен съответният договор с директорката на Логопедичната градина Лидия Кънчева. Тя от своя страна не предприема нищо до 29 май, когато внася в община Варна писмо, в което твърди, че "броят и квадратурата на описаните сгради не отговаря на действителното състояние на имота към сегашния момент и спрямо съставения по-рано акт за собственост". Оказва се, че по кадастралната карта в имота би трябвало да има стара полумасивна постройка, която на практика вече не съществува. Това е констатирано и от експертите от дирекцията по собственост, които на 3 юни са извършили проверка на място. Съставеният от Евгени Орманлиев и Антония Димитрова протокол действително потвърждава, че трябва да бъдат предприети мерки по заличаването на съответната сграда в кадастралната карта на район "Приморски". Появиха се информации, че на оглед в имота на Логопедичната градина са ходили оценители. Такива въобще не са били изпращани. Не оценители, а единствено общински контролни органи са извършвали оглед в имота", разясни Теодора Трендафилова. Тя увери, че собствеността на златния имот е публична общинска, откакто е дарен. През пролетта на 2011 г. имаше предложение за промяна, но тя бе прекратена в зародиш.
"Съмненията за преобразуване на 7852 кв. м от близо 16 дка имот в сърцето на Морската градина са спекулация. Няма трансформация за нито един от терените за Логопедичната детска градина", изтъкна шефката на стопанската дирекция. В потвърждение на думите си тя цитира и справки от службата по вписванията.
Аналогична проверка във ведомството е направена и от Общинския съвет. "Публична общинска собственост са както основната сграда на градината, така и останалите 2 имота - единият с площ от 7852 кв. м, а другият - от 8000 кв. м", обясни местният лидер на ПП "Движение Нашият града" Владимир Тонев, който в момента изпълнява функциите на председател на Общинския съвет до избора на наследник на Николай Апостолов.
Тонев бе категоричен, че опасенията за икономически интереси към терена в Морската градина са изрично порязани чрез Общия устройствен план на Варна. "С решение на местния парламент ОУП отрежда имотът да се запази като устройствена зона за обществено обслужващи дейности и е обозначен като "съществуващо детско заведение за доизграждане и разширяване на логопедичната детска градина". Няма по-недвусмислен аргумент за съдбата на земята и за невъзможността тя да бъде трансформирана за други цели", допълни Тонев.
Запитана дали община Варна има планове да реализира заложеното в ОУП разширение, Теодора Трендафилова заяви, че на този етап община Варна не може да обезпечи финансово подобни бъдещи намерения.
Източник: в. "Черно море"