Общината: Влажното време ни пречи да обработваме срещу кърлежи
Влажното време пречи на обработката срещу кърлежи. По тази причина досега са третирани само 369 дка от общо 2400 дка обществено значими места, съобщи доц. д-р Станка Маринчева, шеф на общинската дирекция "Здравно развитие". На този етап са обработени дворовете на детските градини и ясли във Варна, както и паркът в район "Аспарухово".
Пръсканията срещу кърлежи са ефективни, ако тревата е ниско окосена и суха. Моментът за тях се подбира внимателно според времето, тъй като падането на дъжд часове сред обработките на практика може "измие" препаратите. Тези дни трябваше да бъде аварийно дезакаризирана и Морската градина, но дъждът попречи, обясни доц. Маринчева. Тя уточни, че не е изненадана от многото ухапвания през юни (243-ма според данните от Регионалната здравна инспекция). Месецът е пиков за популацията на паразитите, но през юли и особено през август пострадалите ще намалеят в пъти. Наясно сме със статистиката, проблемът е, че не ни се подава информация в кои райони или селища има най-много ухапани, призна шефката на общинската дирекция.
След оспорването на предишната обществена поръчка за дезакаризация общината обяви нова, на която се явиха 6 специализирани фирми. Една от тях стана победител в конкурса и работи вече активно, изпълнявайки предимно аварийни пръскания. Сигналите за тях се събират най-вече от районните администрации.
Заради влажното време са предвидени обработки и срещу комари. На този етап пръсканията ще бъдат в Морската градина и Аспаруховския парк, посочи доц. Маринчева.
Според данните от РЗИ - Варна, през юни са се увеличили и засегнатите от болести, пренасяни от кърлежи. Регистрирани са 11 случая на лаймска болест и още толкова на марсилска треска.
Източник: в. Черно море