Фирмата собственик на обекта обаче иска да доплати на общината и правото й над офиса върху общинския имот да стане безсрочно. Искането вече беше поставено за обсъждане в комисията "Собственост и стопанство" към местния парламент, но съветниците така и не постигнаха съгласие да го одобрят или да го отхвърлят. На заседанието днес то отново ще бъде на дневен ред.
Срещу даването на безсрочно право на строеж по време на предишното заседание се обяви съветникът от "Промяна за Варна" Петър Липчев, който коментира, че дори в момента да не се планира разширяване на улицата, не се знае дали след 30 години тя няма да е наложителна. Ако съветът сега даде на сградата предлагания "вечен" статут, тогава ще се налага да мисли нови варианти да си върне терена, което най-малкото ще излезе доста скъпо. Лидерът на "Нашият град" Владимир Тонев обаче подкрепи предложението от частната фирма, тъй като от доплащането за новия статут в местния бюджет щели да влязат 140 хил. лв. "Знаем какво е положението с бюджета", обоснова се Тонев. Негови колеги от своя страна контрираха, че след като веднъж е дадено право на строеж за 50 години, превръщането му в безсрочно може да породи юридически проблеми.
По принцип пътната отсечка там е много натоварена. Тясното платно в участъка е причина за задръствания и нерви от страна на шофьорите. Допълнителен дразнител е, че улицата е част от маршрута на градските автобуси, които, качвайки пътници от спирките в участъка, допълнително образуват автоколони.
Двуетажният офис е само една от няколкото подобни постройки в тази част на ул. "Отец Паисий". Те също са вдигнати с отстъпено право на строеж от общината, но за тях няма искане то да стане "безсрочно". Дали на шега, или на сериозно, при дебатите по въпроса Владимир Тонев коментира, че на тях също може да се предложи да платят на общината по същата схема. Друг интересен момент в обсъждането на съветниците беше, че вариант за продажба на въпросните общински имоти изобщо не беше споменат.
Източник: в. Народно дело