© Varna24.bg | | С подкрепата на общинския съвет и обществеността искаме общината да си възвърне собствеността върху имотите, които са получени с приватизационни договори, но са се оказали с неизрядни инвеститори. Това заяви шефката на дирекция "Общинска собственост" Теодора Трендафилова след заседание на общинската комисия по собственост и стопанство. Тя присъства като представител на администрацията, който да внесе разяснение по различни точки от дневния ред, както и по предложението на кмета относно осъществяването на следприватизационен контрол за периода 1999-2011 година, предаде Дарик.В писмото на администрацията се посочва, че в периода са сключени 85 приватизационни договора, като 18 от тях подлежат на следприватизационен контрол. Казва се още, че за да се спази прозрачността и да се онагледи ефективността, е добре да се получи актуална информация относно изпълнението на договорите. От думите на Трендафилова стана ясно, че има много неясни клаузи и срокове за изпълнение в документите. Предложението на администрацията е наблюдението да се осъществи от комисията по приватизация и следприватизационен контрол. Трендафилова не присъства в залата по време на цялото обсъждане и не успя да внесе детайли. Недостатъчно изказаните доводи обаче накараха председателя на комисията Валентина Софрониева да обедини общинските съветници около решението точката да бъде оттеглена от дневния ред до получаване на по-ясна формулировка на искането на администрацията.
След края на заседанието Теодора Трендафилова разясни, че всички договори, в които има неясноти са еднотипни. Тя даде пример с такъв от 2003-та година, според който от купувача освен инвестиране на определена сума се изисква и осигуряване на конкретен брой работни места. Всичко това не е обвързано с конкретни срокове. При изискване на документи инвеститорите не са се отзовали, каза още Трендафилова.
Шефката на общинската дирекция посочи, че предложението в дневния ред е целяло да заостри вниманието на съветниците по проблема и заедно да намерят формулата, по която да се действа при неизрядни страни.
Трендафилова уточни, че за извършването на следприватизационен контрол е необходимо да има въвеждане в експлоатация на обекта, който подлежи на изграждане в общински имот. Тя каза още, че на някои места няма извършени строителни дейности и в някои от имотите не се е случвало нищо на практика.
След 2003-та година тази практика се е преустановила във времето, отчита шефката на дирекция "Общинска собственост". "По моя преценка тези договори са направени така, че да обслужват в по-голяма степен интересите на инвеститорите, отколкото на общината, тъй като правата на общината в случая са абсолютно неясни и меко казано мъгляви. Те не са обвързани с никакви срокове и санкции при неизпълнение от страна на инвеститора.", каза Трендафилова.
Пътят за връщане на собствеността е съдебен, категорична е шефката на "Общинска собственост". |