Парите, които общината ще поеме като дълг за следващите 3 години, ще отидат основно за покриване на недопустими разходи и мостово финансиране по проекти, които трябва да се реализират по оперативните програми. Предварителните сметки на местната администрация сочат, че за мостово финансиране ще трябват най-много пари - около 65,7 млн. лв. Недопустимите разходи по проектите ще глътнат над 20,2 млн. лв., а за съфинансиране поне 20,4 млн. лв. Само през 2013 г. чрез дългови инструменти общината ще трябва да осигури до 59,7 млн. лв. Парите ще бъдат ползвани основно по няколко направления - новата пречиствателна станция на Златни пясъци, която уж беше финансов ангажимент на правителството на ГЕРБ към Варна, продължаването на проекта за модернизирането на пречиствателна станция "Варна" и строителството на тласкател "Акациите", по проекта за "Интегриран градски транспорт", както и закупуването на нови тролеи, изграждането на регионалното депо за отпадъци във Въглен, както и центрове за настаняване на деца, лишени от родителска грижа.
Като източник №1 на финансиране от общината са посочили фонд "Флаг", който отпуска преференциални кредити именно за финансиране на европейските проекти. И от там обаче заемите не са безплатни. По предварителни разчети максималната лихва, която залагат от администрацията, е 6-месечният EURIBOR + надбавка от най-много 4,715%. Освен от там обаче заеми са предвидени от Европейската банка за възстановяване и развитие, както и от банкова институция, която ще се търси чрез обществена поръчка. Кредитът, който ще се иска от ЕБВР, е с два пъти по-ниска надбавка на лихвата, отколкото този по фонд "Флаг".
Наливат повече пари в дупките
С 12 млн. лв., или почти 6,5%, повече възнамерява да харчи община Варна през 2013 г. спрямо настоящата година. Макрорамката на бюджета, която са изготвили от администрацията, е за 198,7 млн. лв. при почти 187 млн. за 2012 г. Повечето пари трябва да дойдат от увеличение на приходите предимно от данъци и такси. Данъчните приходи трябва да се повишат с над 2 млн. лв. Приблизително 4 млн. повече пък трябва да се съберат от такси - 52,3 млн. лв., а парите от продажба на недвижими имоти остават почти непроменени - 5,5 млн. лв.
Как ще се съберат повечето данъци и такси в условията на криза, не става ясно. Вероятно администрацията ще даде разумно обяснение на този въпрос на общественото обсъждане, което ще се проведе в зала "Пленарна" идния вторник, 18 декември, от 15 ч.
Малко над 12 млн. лв. ще глътнат улиците на Варна. За сравнение, през настоящата година сумата, която е била първоначално заложена за целта, беше 9,7 млн. лв. В това число се включват както кърпенето на дупки, така и новостроящите се обекти. Само за дупките ще се отделят 1,2 млн. лв., а за нови улици ще има 6,4 млн. лв. Отново сред инфраструктурните обекти, както и за 2012 г. е заложена и спорната зала за бадминтон и тенис на маса, която ще глътне около 2 млн. лв. През настоящата година тя беше извадена от плановете на общината заради съмнения, че стойността й е прекалено завишена. Другите по-крупни обекти от капиталовата програма са дълбоководното заустване на Златни пясъци, което ще коства над 5 млн. лв., а продължаващата реконструкция на басейн "Приморски" - 3 млн. лв.
Източник: в. Народно дело