© Varna24.bg | | Нови близо 111 млн. лв. заеми възнамерява да изтегли община Варна до 2015 г. Последно оповестените данни за дълговете на общината са отпреди година, когато тогавашният председател на финансовата комисия към Общинския съвет Янко Станев беше оповестил като общ дълг на общината към 31 декември 2011 г. от 65 932 761 лв. Част от кредитите би трябвало да са погасени през годината, включително и двата лизинга и облигационния заем от 2010 г. За сметка на това обаче към общата сума, дължима към фонд "Флаг" през тази година, се прибавиха и нови близо 6 млн. лева.Парите, които общината ще поеме като дълг за следващите 3 години, ще отидат основно за покриване на недопустими разходи и мостово финансиране по проекти, които трябва да се реализират по оперативните програми. Предварителните сметки на местната администрация сочат, че за мостово финансиране ще трябват най-много пари - около 65,7 млн. лв. Недопустимите разходи по проектите ще глътнат над 20,2 млн. лв., а за съфинансиране поне 20,4 млн. лв. Само през 2013 г. чрез дългови инструменти общината ще трябва да осигури до 59,7 млн. лв. Парите ще бъдат ползвани основно по няколко направления - новата пречиствателна станция на Златни пясъци, която уж беше финансов ангажимент на правителството на ГЕРБ към Варна, продължаването на проекта за модернизирането на пречиствателна станция "Варна" и строителството на тласкател "Акациите", по проекта за "Интегриран градски транспорт", както и закупуването на нови тролеи, изграждането на регионалното депо за отпадъци във Въглен, както и центрове за настаняване на деца, лишени от родителска грижа.
Като източник №1 на финансиране от общината са посочили фонд "Флаг", който отпуска преференциални кредити именно за финансиране на европейските проекти. И от там обаче заемите не са безплатни. По предварителни разчети максималната лихва, която залагат от администрацията, е 6-месечният EURIBOR + надбавка от най-много 4,715%. Освен от там обаче заеми са предвидени от Европейската банка за възстановяване и развитие, както и от банкова институция, която ще се търси чрез обществена поръчка. Кредитът, който ще се иска от ЕБВР, е с два пъти по-ниска надбавка на лихвата, отколкото този по фонд "Флаг".
Наливат повече пари в дупките
С 12 млн. лв., или почти 6,5%, повече възнамерява да харчи община Варна през 2013 г. спрямо настоящата година. Макрорамката на бюджета, която са изготвили от администрацията, е за 198,7 млн. лв. при почти 187 млн. за 2012 г. Повечето пари трябва да дойдат от увеличение на приходите предимно от данъци и такси. Данъчните приходи трябва да се повишат с над 2 млн. лв. Приблизително 4 млн. повече пък трябва да се съберат от такси - 52,3 млн. лв., а парите от продажба на недвижими имоти остават почти непроменени - 5,5 млн. лв.
Как ще се съберат повечето данъци и такси в условията на криза, не става ясно. Вероятно администрацията ще даде разумно обяснение на този въпрос на общественото обсъждане, което ще се проведе в зала "Пленарна" идния вторник, 18 декември, от 15 ч.
Малко над 12 млн. лв. ще глътнат улиците на Варна. За сравнение, през настоящата година сумата, която е била първоначално заложена за целта, беше 9,7 млн. лв. В това число се включват както кърпенето на дупки, така и новостроящите се обекти. Само за дупките ще се отделят 1,2 млн. лв., а за нови улици ще има 6,4 млн. лв. Отново сред инфраструктурните обекти, както и за 2012 г. е заложена и спорната зала за бадминтон и тенис на маса, която ще глътне около 2 млн. лв. През настоящата година тя беше извадена от плановете на общината заради съмнения, че стойността й е прекалено завишена. Другите по-крупни обекти от капиталовата програма са дълбоководното заустване на Златни пясъци, което ще коства над 5 млн. лв., а продължаващата реконструкция на басейн "Приморски" - 3 млн. лв.
Източник: в. Народно дело |