Сред останалите проблеми, с които се сблъскват младите хора, и които трябваше да реши проекта, са недостига на информация за актуалните европейски практики и подходи в областта и липсата на активна комуникация и групи за интервизия.
Целта на проекта, който стартира в началото на юли и бе с продължителност до края на месец октомври 2010 г., бе осмисляне на свободното време на младите хора, чрез кариерно ориентиране, стимулиране на инициативност и предприемачество. Сред специфичните подцели, обяснени днес на пресконференция, бяха развитие на личните и социалните умения и социална подкрепа, чрез реализиране на иновативни дейности, подпомагане на кариерното ориентиране и реализирането на младежите в професионалната сфера, чрез провеждане на насочващи интерактивни обучения, повишаване на активността и увереността на младите специалисти, чрез утвърждаване на практически умения в кариерно консултиране и интерактивни обучения.
За изпълнението им Сдружението на младите психолози реализираха 2 модула. По време на първия - кариерно консултиране, младите специалисти имаха възможност да се запознаят с основни техники и похвати за провеждането на консултации, както и на практика да оттренират новопридобитите знания и умения. В модул 2 - обучение по водене на тренинги, даде широки познания за различните видове тренинги и тяхното приложение. Младите специалисти опитаха на практика да водят тренингови игри за развитие на лични и социални умения.
Поради големия интерес бяха обучени повече от предвидените 10 специалиста. Като цяло интересът на специалистите беше повече насочен към професионалното ориентиране и кариерните консултации, отколкото към работата в група и воденето на тренинги.
Обучените специалисти проведоха кариерни консултации с над 90 деца и младежи. Преминалите през кариерни консултации младежи са по-осведомени за възможностите, които имат, завършвайки своето образование. Информираният избор и професионалното ориентиране гарантират бързата и точна насоченост на ученици и младежи относно тяхното бъдеще. Част от консултациите бяха извършени като доброволен труд от младите специалисти, които бяха изключително активни и мотивирани за работа.
Младите специалисти проведоха и множество тренинги с обща продължителност 120 часа. Учениците от Варненската Търговка Гимназия "Г. С. Раковски" останаха много доволни и младите специалисти имат специална покана тренингите да продължат и след приключване на проекта.
През изминалите няколко месеца млади специалисти показаха висока мотивация за работа с деца и младежи по темите за младежката заетост, професионално ориентиране и кариерно консултиране, както и за водене на интерактивни тренинги в малки групи за развитие на личните и социалните умения на учениците.
Проектът даде възможност на младите специалисти не само да подобрят своята квалификация, но и на практика да затвърдят наученото и да придобият увереност в практикуването на тези дейности. По този начин те стават по-конкурентно способни на пазара на труда.