© Varna24.bg | | Екипът на дирекция "Образование" е разработил проект на тема "Хуманизъм и прагматизъм в образованието на деца и ученици със специални образователни потребности". Той се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" 2001 - 2013, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз. Авторите следват идеята за интегрирано и включващо обучение, ранното въздействие, специалните програми, индивидуалните планове за обучение на деца с множество увреждания и особено надарените. Създава се възможност за взаимодействие между различни науки и партньорство между различни специалисти. Тези са основните аргументи за съответствието на проекта на националната и общинската политика за интегрирано образование на всяко нуждаещо се дете.Разработката поставя в центъра на вниманието образованието като неотменимо човешко право, масовото училище се развива и се превръща реално в училище за всички. Там се дават равните шансове за всички деца. Специалистите акцентуват на факта, че проблемите на интеграцията не са интелектуални, а по-скоро технически. Проектът цели максимално да намали ограниченията на средата, като поставя акцент върху методиката, разработена от мултидисциплинарните екипи, образователния софтуер, дистанционния модел за логопедична терапия в ранна възраст. Обучението на координатори, организирането и провеждането на публични дейности за приемане на различието подпомага цялостно всички участници в процеса на формиране адекватно отношение към състоянието на всяко дете със СОП.
Проектът осигурява по-голяма практическа приложимост на обучението на деца със СОП и създава условия за синхронизиране на варненската образователна система с общите европейски изисквания за интегрирано обучение.
С осъществяването на новаторските подходи ще се помогне специалните деца да се включат в общия образователен и възпитателен процес в общината. Специалистите искат да се въведе позицията "координатор на интеграционния процес" в училищата и детските градини, като се подберат и обучат педагози. Ще се увеличи броят на включените и интегрирани деца и ученици в масовите учебни заведения. Ще бъдат разработени актуални дидактически материали и игри, подходящи за работа с деца с проблеми. В процеса на работата ще се създаде и изпробва дистанционен модел на терапевтична интервенция и софтуерен образователен продукт за деца с комуникативни нарушения, както и консултативна програма за родителски умения за подпомагане на семейства, в които има деца със специални потребности.
20 деца на възраст от 3 до 6 г., 18 педагози от детски градини и 21 специалисти с педагогически функции ще участват в работата. Привлечени са и 40 родители.
Партньори са ЦДГ №17 "Валентина Терешкова", ЦДГ № 30 "Мечо Пух", ЦДГ № 16 "Ал. С. Пушкин", ЦДГ № 15 "Гълъбче", ЦДГ №7 "Изворче" и ОДЗ №12 "Първи юни".
За дейностите са предоставени 259 923 лева.
Източник: в. Черно море |