Имаше много препятствия пред усвояването на средствата, обясни директорът на кучкарника Светослав Атаджанов. Като такова той посочи, че едва в края на миналия месец е одобрен подробен устройствен план за мястото, където се предвижда да е бъдещият приют. Вече е направена връзка и с Регионалната ветеринарно-медицинска служба, за да се получат предписания за това, на какви условия трябва да отговаря обектът.
Отново 200 000 лева са заложени по идентична схема в бюджета и през тази година.
След като имаме увереност, че поне част от средствата ще бъдат отпуснати, можем да стартираме и реалното изграждане на приюта, добави Атаджанов.
Сред съветниците обаче възникна съмнение, че парите пак ще бъдат изтървани.
Пак тъпчем на едно място, както преди година, възмути се съветникът от ГЕРБ Павел Димитров. Той призова да се действа много по-активно в посока на изграждане на приюта, за да може възможно най-скоро проблемът с бездомните кучета във Варна да намери своето разрешение. Той не пропусна да порицае администрацията, че заложените 200 000 лева не са усвоени през миналата година.
"Сега трябва да се прецени дали на мястото на приемника в Каменар да започне изграждането на нови клетки за животните, или да им се правят гарсониерки на открито", посочи шефът на дирекция "Обществен ред и сигурност" Стойчо Бакалов. Той не пропусна да отбележи, че селото се намира на доста високо и ветровито място и животинките може и да се чувстват некомфортно, ако живеят навън.
Срокът за строителство на общински приюти е 31 януари 2011 г., припомни председателят на комисията "Обществен ред и сигурност" Красимир Маринов. Той посочи, че вероятно местната администрация ще успее да се справи с проекта дотогава. Неговото лично желание обаче било да се избърза и да се изпревари крайният срок. Поради кризата и редица други обстоятелства, очевидно това няма да стане през тази година, предположи Маринов.
Към момента, дори и да се направи приют, то трябва да се заложат средства за храна на животните, каквито в тазгодишния бюджет няма. Маринов посочи, че необходимата сума за издръжка на безстопанствените четириноги е доста крупна. На ден само храната на едно куче излизала около 3 лева. В случай че общината направи кучкарник с капацитет 1000 животни, то в годишния бюджет трябва да се заложат минимум 1,08 млн. лв.
Въпреки че в администрацията никой не знае колко точно са бездомните кучета, Маринов прецени, че в кучкарник за 1000 ще бъдат прибрани едва 1/12 от скитащите четириноги. За тази година в бюджета са заложени 18 000 лева за целта. По сметките на Маринов те могат да стигнат за издръжката само на 20 кучета.
110 000 лева са заложени за издръжка на кучкарника за тази година. В тази сума се включват парите за храна на кучетата, медикаменти, упойващи вещества и санитарни материали, поясни Бакалов.
Източник: в. "Позвънете новини"