© Varna24.bg | | Дизеловите автомобили на общинската администрация във Варна не се движат заради липса на гориво. Новината потвърди и вече бившият директор на дирекция "Управление на собствеността" Алекси Алексиев. Бензиновите автомобили ползват резерв от 16 000 литра А-98H, който ще стигне до края на месеца. Причината за транспортните неволи е провалена обществена поръчка за доставка на гориво за следващите 2 г. Досега общината се зареждаще по едногодишен договор с "Петрол", който е изтекъл в края на септември. За да изпревари този срок, общинската администрация е обявила поръчка за доставка на бензин А-95Н, А-96Н, А-98Н, А-100Н и приравнени към тях, газ пропан-бутан и гориво за дизелови двигатели. За всеобщо учудване на общинарите на 14 септември станало ясно, че документи за участие в обществената поръчка е подала само една фирма, която обаче не е сред големите в бранша. В изискванията към участниците общината е заложила да имат минимум 3 бензиностанции във Варна, 3 в София и още 4 в останалата част на страната. Освен това трябва да бъде осигурена възможност за безналични плащания. Фирмата, която е подала документи, със сигурност не покривала тези изисквания. Това е накарало ръководството на общината да прекрати процедурата.Ситуацията е принудила местната администрация да прибегне до друг способ за задоволяване на нуждата си от гориво. През някоя от сесиите на Софийска стокова борса през тази седмица ще бъде сключен договор за доставка. Той ще бъде за срок от 5-6 месеца. Като се има предвид, че прогнозната стойност за доставка за 2 г. е 1,6 млн. лева, за половин година ще са нужни около 400 000 лева. На практика тези бюджетни средства ще бъдат похарчени без обществена поръчка. Надеждата на висшето ръководство на общината е, че в рамките на половин година ще бъде подписан договор по Закона за обществените поръчки. Вариантът за поръчване на горива през стоковата борса не е най-удачният, защото за всяка покупка се плаща комисиона на лицензиран брокер. Според запознати с борсовата търговия там няма как да се получи гаранция за ниска цена. "Въпросът е деликатен, защото цените са такива, каквито ги предлага на съответната сесия продавачът", обясни бивш брокер пред "Позвънете".
Потърсен за разяснение за правната страна на предстоящите сделки, зам.-кметът, отговорен за обществените поръчки, Антон Жожев заяви, че не разговаря с репортери, които не познава лично, по телефона. През тази година Сметната палата публикува доклад, от който става ясно, че голяма част от поръчките на община Варна за периода 2006 - 2008 г. са с нарушения.
Заради оскъдните количества гориво и неизвестността са спрени колите на заместник-кметовете и главния секретар на общината. Директорите на дирекции са с ограничено ползване на бензин. Обезпечен остава единствено кметският мерцедес. Командировките до София с автомобили са спрени. Заверяват се само автобусни и влакови билети.
Източник: в. "Позвънете новини" |