Тя бе представена от Лили Дакова, търговски директор на фирмата-доставчик "Контракс" пред дузина общинари и още толкова представители на медиите. Причината за избора на таблети, вместо на лаптопи е, че залата не разполага с банки за поставянето на компютрите.
Доставчикът на таблетите ще бъде избран с отделна поръчка. Фирмата "Контракс", която е внедрила системата за гласуване в Народното събрание, вече я прилага и в няколко родни общини, като осигурява и 6-месечен сервиз. Специално за Варна тя е разработила и специален софтуер, а целият разход за внедряване и 6-месечна поддръжка е 42 000 лв. С новата система общинските съветници вече няма да прелистват десетки страници информация за всяка сесия. Всички материали, които подлежат на дискусия и анализ, ще бъдат в електронен вид, като по този начин годишно ще се пестят хиляди левове за хартия. Специален сървър в общината ще изпраща инфото на таблет устройствата на всеки от 51 общински съветници. В таблета ще бъде инсталирана и програма за електронно гласуване, а резултатите ще се показват на голямо електронно табло в залата.
Новата система обаче няма да позволява двойно гласуване с устройството на липсващи в залата избраници, по примера на депутатите преди години, защото всеки таблет ще има собствена парола. За да могат да си служат с новата техника, всички общинари - от председателя на общинския съвет и неговите заместници, до председателите на постоянните комисии и останалите избраници и технически лица, ще преминат специално обучение.
Срок за внедряване на новата придобивка няма, но идеята е до края на годината тя да стане факт. Песимисти обаче припомнят, че това не е първи опит да се въведе електронно гласуване във варненския Общински съвет. За подобна система се заговори в пленарна зала още през лятото на 2010 г., когато под предлог, че е много скъпа, тя беше отхвърлена от общинските съветници.
Източник: в. "Стандарт"