Обсъждаха "Силните страни като ключ към постиженията на децата" в СУ "Гео Милев"
Бивши и настоящи ученици от СОУ "Гео Милев": | виж още |
|
Бивши и настоящи студенти от ВСУ "Черноризец Храбър": | виж още |
|
"Силните страни като ключ към постиженията на децата“, това е темата на семинара, в който участваха учители от Средно училище "Гео Милев“. Лектор и обучител бе психологът проф. Румен Стаматов, преподавател във ВСУ "Черноризец Храбър“.
Той e основател на позитивната психология в България, не само като фактор за персоналното развитие на личността, а и нейното прилагане в училище. Гост на семинара бе доц. Красимир Иванов- ръководител на катедра "Психология“ във ВСУ.
Увлекателно, интересно и с много примери професорът говори за същността на силните страни, тяхното значение, видовете, защо във всекидневието по-трудно ги забелязваме. Той запозна участниците с модела за развиване на силните страни. Целта на позитивната педагогика е детето да се чувства в училище като в свой дом, да се радва на своите постижения, на общуването с връстниците си, да се справя с предизвикателствата и да се чувства пълноценно.
24 са универсално признаните силни страни, обединени в шест категории добродетели.
"Ключът към добрия живот е развиване на силните страни“, смята проф. Стаматов. Развитието на силните страни преминава през определени етапи и може да е част от образователния и от необразователния процес. Обикновено всеки човек притежава около пет ключови силни страни, които определят неговата идентичност. Силните страни влияят върху постиженията, качеството на живот и понасянето на натиска на ежедневието.
Семинарът е първият от поредицата съвместни инициативи на СУ "Гео Милев“ и ВСУ "Черноризец Храбър“, свързани с позитивната педагогика и нейното прилагане в образователния процес.