Процесът на обучение не трябва да бъде едностранен, а творчески. Децата трябва да участват активно в него, каза и Мая Христова от Фондация "Децата на бъдещето". Днешните деца са много по-различни. Определяме ги като хиперактивни или свръхчувствителни, а те едва ли искат да им лепваме такива етикети, добави тя. Някои родители смятат, че децата им са различни, защото имат някакви аномалии или са хиперактивни например, а те са си съвсем нормални, добави Димитрова.
Когато такива деца бъдат заведени на лекар, първото нещо, което се прави, е да им се предпишат медикаменти. А те нямат нужда от такива. Просто са много по-динамични във физически и психически аспект, обясняват експертите. Много често и родителите не знаят как да възпитават децата си и създават едни невротици, които в последствие не могат да се адаптират към средата, която ги заобикаля, каза още ръководителката на Училището за родители във Варна. Според специалистите, трудно било да се промени и отношението на институциите, които не обръщали внимание на новите педагогически парадигми.
Какви са особеностите на "новите" деца възнамеряват да разяснят на родители и педагози експертите от Фондация "Децата на бъдещето". Те ще получат за целта 5000 лева от община Варна, пред която са защитили успешно проект. В консултациите ще бъдат включени родителите на около 100 деца от градините "Делфинче" и "Маргаритка".
Източник: в. "Позвънете новини"