Екипът от обучители включваше експерти с различна професионална опитност в конкретната материя - д-р Ива Пушкарова, гл.ас. ЮФ СУ,,Св. Климент Охридски", председател на Фондацията за развитие на правосъдието, Диана Радославова, адвокат към Центъра за правна помощ - "Глас в България", и експерт по имиграционно и бежанско право, Мимоза Димитрова, психолог и директор на Центъра за подпомагане на хора, преживели изтезание - АСЕТ, Милена Драгова, психолог, председател на Българската коучинг асоциация, Кристина Гологанова - координатор социални дейности в Центъра АСЕТ, предоставящ консултации на търсещи убежище и недокументирани граждани на трети страни, принудително настанени лица в Дом за временно настаняване на чужденци.
По време на семинарите участниците бяха запознати с международноправната уредба и постановените стандарти в областта на връщането, както и с предвидените в националното законодателство мерки за доброволно и принудително връщане.
Сред международните и националните правни актове, залегнали в обучителната програма, бяха: Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи; Конвенция против изтезанията и други форми на нечовешко или унизително отношение или наказание; Конвенция за правата на детето; Директива 2003//ЕО НА СЪВЕТА относно минимални стандарти за прием - уязвими групи и специфични нужди; Директива 2008/115/ЕО на ЕП и на Съвета относно общите стандарти и процедури, приложими в държавите членки, за връщане на незаконно пребиваващи граждани на трети страни; Законът за чужденците в РБългария; Законът за убежището и бежанците.
Беше поставен акцент върху спазването на човешките права на граждани на трети страни, подлежащи на връщане. Специално внимание беше отделено и на идентифицирането на уязвимите лица, които са декларирали желание за доброволно завръщане в страните си по произход.
В резултат на проведените семинари служителите, обхванати от обучението, развиха капацитет, опознавайки правните норми и стандарти да осъществяват процедурите по връщане, като спазват най-добрия интерес и правата на лица, пожелали да се завърнат в страните си на произход. Посредством решаването на казуси и ролеви игри те усвоиха умения за установяване на първоначален контакт и прием на недокументирани граждани на трети страни, които се явяват прицелна група за програмите за доброволно завръщане.
Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Европейския фонд за връщане, съфинансиран от Европейския съюз. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Сдружение "Бизнес Агенция" и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Отговорния орган."
Източник: в. "Черно море"