Ганислав Начев, обвинен за отвличането и за жестокото убийство на Венцислав Евтимов и Добринка Пекова ще остане в ареста, въпреки че измина повече от година след първоначалното му задържане, съобщиха от пресцентъра на ВОС. Варненският апелативен съд определи като неоснователна жалбата на защитата му и потвърди определение на първоинстанционния съд от миналата седмица, с което за пореден път бе потвърден ареста на 37 годишния бизнесмен. Членът на УС на "Трансинс рециклираща компания" е обвиняем по досъдебно производство на Областната дирекция на полицията във Варна и е първият от общо четиримата разследвани за убийството на Евтимов и Пекова, чиито тела бяха открити в коритото на р. Камчия през пролетта на миналата година. Освен Начев обвиняеми по това дознание са управителят на фирмата Николай Николов, обвинен в подбудителство към отвличане и убийство, а от края на м. май и двамата охранители Илчо Адамов и Мартин Стоименов, разследвани като извършители на престъплението. От четиримата само Николов е под "домашен арест" след като на 25 март Варненският апелативен съд измени мярката му за процесуална принуда в по-лека заради неотложна операция.
Въззивният съд определи като неоснователни доводите на адвоката на Начев, че след цяла една година в ареста има процесуално основание Ганислав да бъде освободен, още повече, че първоначалното обвинение, което му е било повдигнато е само за отвличане. Месеци по-късно, в постановлението за привличането му като обвиняем е било добавено и обвинение за убийство. Апелативният съд записа днес в своето определение, че новите правомощия на разследващите в хода на досъдебното производство им позволяват да изменят квалификацията на обвинението, а в задълженията на съда е преценката на законосъобразността на задържането под стража. Според въззивния съд правилно ВОС е преценил, че събраните доказателства обосновават предположението, че Ганислав е извършител на престъпленията, за които се разследва. Налице е и втората алтернатива за определяне на най-тежката мярка за неотклонение, а именно наличието на реална опасност обвиняемият да се укрие или да извърши друго престъпление. След задържането на Адамов и Стоименов по досъдебното производство предстоят други интензивни следствени действия.
Варненският апелативен съд определи, че към настоящия момент правилна и законосъобразна е мярката за неотклонение „задържане под стража", остави без уважение жалбата на адвоката и потвърди определението на първоинстанционния съд.